Aktualności

„Ani razu nie pomyślałam o usunięciu ciąży, nawet przez sekundę. Chociaż namawiali mnie do tego wszyscy lekarze. I w Polsce, i za granicą. Wszędzie słyszałam, że bezwzględnie powinnam usunąć ciążę, że nie ma innego wyjścia. W czasie tych strasznych wizyt miałam w głowie tylko jedną myśl: „Muszę szukać dalej”. (…) Miałam dziwną pewność, że za chwilę otworzą się jakieś drzwi.”

Magda Prokopowicz
„Magda, miłość i rak” – A. Mrowińska; Wyd. Zwierciadło.

 

Słowa Magdy Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak’n’Roll, brzmiały nam w uszach przez te wszystkie lata. W 2009 roku dały początek idei Boskich Matek – kobiet, które w imię miłości do swego dziecka mają odwagę rzucić wyzwanie całemu systemowi, powiedzieć 'nie’ gdy są nakłaniane do przerwania ciąży. Wiedzieliśmy, że naszym celem, naszym wyzwaniem jest spełnienie marzenia Magdy. Marzenia o stworzeniu systemu opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka.

boskie_matki_2015

Dziś to marzenie zaczyna się spełniać. Uruchamiamy program, dzięki któremu każda kobieta w ciąży chora na raka otrzyma opiekę, jakiej potrzebuje. Zaczęliśmy od spotkań i rozmów z dziewczynami, które tak, jak Magda doświadczyły cudu ciąży i koszmaru raka. To One powiedziały nam czego potrzebowały w tych trudnych momentach i jakie wsparcie mogło wtedy pomóc. Dzięki temu teraz my możemy zaproponować dostęp do wybranych, najlepszych ekspertów i ich wiedzy. Oferujemy wsparcie onkologów, ginekologów, położników, psychologów, dietetyków, fizjoterapeutów. To wszystko po to, aby kobiety, które znajdą się w takiej sytuacji mogły podjąć świadomą decyzję o utrzymaniu lub przerwaniu ciąży. By nie musiały na każdym kroku tłumaczyć dlaczego nie karmią piersią. By wiedziały jak trzymać noworodka, jak ćwiczyć i jak dbać o siebie.

Z naszych danych wynika, że nadal około 3/4 kobiet w ciąży chorych na nowotwór słyszy od lekarzy, czasem wielokrotnie, że powinny usunąć ciążę. Są stawiane przed wyborem – życie moje czy życie mojego dziecka? Najczęściej jednak nie ma konieczności podejmowania takiej decyzji. Ciąża i leczenie nowotworu są do pogodzenia. Przemawia za tym kilkudziesięcioletnie doświadczenie lekarzy z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, Centrum Onkologii – Instytut. Potwierdza to także badanie przedstawione w 2014 roku na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej (ESMO). Zdiagnozowanie nowotworu nie jest wskazaniem do przerwania ciąży.

Dlatego równie ważne dla nas jest podjęcie działań edukacyjnych. Zależy nam na tym, aby informacja o Boskich Matkach dotarła do każdego zakątka Polski. By, jak powiedziała Agnieszka – jedna z naszych podopiecznych, dzieląc się swoją historią, „chociażby jedna kobieta [w ciąży] dotknięta nowotworem, (…) uroniła chociażby o jedną łzę mniej”. W tym roku zainaugurujemy także Dzień Boskich Matek – będzie to 6 października, dzień, w którym w 2009 roku narodziła się Fundacja Rak’n’Roll.

Cieszymy się, że problemy kobiet w ciąży chorych na raka zostały również przedstawione w filmie inspirowanym życiem Magdy Prokopowicz – Chemia (reż. Bartek Prokopowicz, premiera 2.10.2015). Wierzymy, że dzięki temu filmowi więcej kobiet w ciąży chorych na raka odważy się szukać i zgłosi się do nas po pomoc.

Opieka oferowana w ramach Programu jest bezpłatna. Fundacja Rak’n’Roll na bieżąco zbiera fundusze na jego funkcjonowanie. Każdy może wesprzeć Program wpłacając środki na fundacyjne konto Boskie Matki nr : 57 1140 2017 0000 4902 1308 7103.

Ciąża i rak są do pogodzenia. W ciąży można leczyć się onkologicznie, chorując na raka można urodzić zdrowe dziecko.

Więcej na temat programu: https://www.raknroll.pl/co-robimy/programy/boskie-matki/

Partnerzy Programu:
– Roche Polska
– Novartis Poland
– dystrybutor filmu „Chemia”
– Eurozet: Radio Zet i Chilli Zet

Specjalne podziękowania:
– agencja reklamowa Change
– dom produkcyjny D35
– agencja PR Edelman Polska
– restauracja Qchnia Artystyczna
– Joanna Rechnio, reżyserka
– Daniel Bloom, kompozytor, muzyk

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll