Rak daje w kość, ale życie po raku to też wyzwanie. Po latach wysiłku i skupienia na walce przychodzi… pustka. Wygrana, więc trzeba się cieszyć, ale nie wiadomo, co dalej. Nie wiadomo, jak żyć.
Program iPoRaku to wsparcie ozdrowieńców w przepracowaniu traumy i krok w dalsze życie.

Rusza piąta edycja programu, do której zapraszamy chętnych z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania i Warszawy. Osoby zakwalifikowane do udziału w programie wezmą udział w warsztatach „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”, które mają na celu wzmocnić wiarę i nadzieję na satysfakcjonujące życie po leczeniu oraz wskazać sposoby radzenia sobie z „cieniami” nowej, pochorobowej rzeczywistości. Uczestnikom, którzy po udziale w warsztatach będą chcieli nadal kontynuować pracę nad sobą zapewnimy opiekę psychotraumatologiczną, czyli przejście indywidualnej terapii traumy metodą EMDR. Ponadto w ramach programu odbędą się spotkania prowadzone przez doradców zawodowych, jak również ustalanie indywidualnych ścieżek kariery. Dla osób, które będą odczuwały potrzebę i będą miały chęci udostępnimy możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, konsultacjach ze specjalistą ds. wizerunku, warsztatach urodowych, a także sesjach coachingowych.

Jak zgłosić się do programu?

Program iPoRaku jest dla osób, które minimum pół roku a maksimum 5 lat temu zakończyły leczenie. Aby zgłosić się do programu wystarczy wypełnić FORMULARZ.

O programie, czyli dlaczego warto się zgłosić

Spotkania iPoRaku to czas pełen refleksji, niesamowitych emocji i wzruszeń. Do tej pory, w 6 miastach Polski – Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, odbyło się łącznie 720 godzin grup wsparcia, spotkania z dietetykiem, doradcą zawodowym, warsztaty pięknościowe, jak również zajęcia sportowe, z których uczestnicy programu aktywnie korzystali. Z relacji zarówno prowadzących zajęcia, jak i osób, które zakwalifikowały się do programu wynika, że doświadczenie to pomogło im przepracować trudne momenty, nawiązać piękne przyjaźnie na całe życie, doświadczyć wzrostu posttraumatycznego, który można przekuć na szczęśliwe bycie tu i teraz i radość z każdej chwili.

O programie

Ścieżka pacjenta onkologicznego jest jasno wytyczona. Diagnoza, leczenie, badania kontrolne. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod kontrolą i przez kolejne 5 lat poddawany jest badaniom, mającym na celu wykluczenie nawrotu choroby. Dzięki postępowi medycyny i coraz lepszym wynikom leczenia chorób nowotworowych, takich osób jest coraz więcej.

Na pierwszy rzut oka porządek ten wydaje się wystarczający. Celem jest powrót do zdrowia i normalnego życia. Często jednak zdarza się, że pacjent nie potrafi już „żyć”. Choroba staje się bezpieczną, znaną przystanią, z której, mimo że przez cały czas o to walczył, nie chce odpływać. W tym momencie polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a ozdrowieniec zostaje sam. Bazując na doświadczeniach Fundacji, taka sytuacja dotyczy znacznej grupy osób.

Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników. Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty.

Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej.

Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, postanowiliśmy uruchomić program iPoRaku, który zapewni kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i będzie na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia.

Wśród określonych przez podopiecznych Fundacji potrzeb znalazła się pomoc psychologiczna i psychotraumatologiczna. Często zgłaszane były również problemy w obszarze zawodowym. Sytuacja związana z koniecznością poszukania nowego miejsca pracy może być trudna, stresująca albo wręcz oceniana jako niemożliwa do przezwyciężenia. Zdarzają się również sytuacje, gdy przeżyta choroba jest katalizatorem zmian w życiu zawodowym. Kolejnymi czynnikami wspierającymi zmianę, jaką jest start w nowe życie były zadbanie o siebie poprzez uregulowanie diety, sport, a także zmiany wizerunku.

Celem programu iPoRaku jest również dalsze odczarowywanie raka, pokazanie, że dzięki postępowi medycyny oraz zmianie nawyków profilaktycznych coraz więcej osób pokonuje chorobę. W ramach kampanii społecznej, wspierającej program przedstawimy bohaterów, którzy powrócili do zdrowia i ruszyli dalej w życie.

OZDROWIEŃCY

Program iPoRaku jest finansowany z grantów oraz darowizn. Realizację programu można wesprzeć, wpłacając datki na konto:
Fundacja Rak’n’Roll
BNP Paribas: 20 1600 1462 1893 9704 1000 0052

PARTNERZY

Jeżeli chcesz wziąć udział w programie iPoRaku wypełnij poniższy formularz.

REKRUTACJA DO PIĄTEJ EDYCJI PROGRAMU iPoRaku ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA!

W celu poprawnego wysłania formularza zaznacz pole "Nie jestem robotem", a następnie wyślij formularz.
al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
/FundacjaRaknRoll
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ Open FM