Rak daje w kość, ale życie po raku to też wyzwanie. Po latach wysiłku i skupienia na walce przychodzi… pustka. Wygrana, więc trzeba się cieszyć, ale nie wiadomo, co dalej. Nie wiadomo, jak żyć.
Program „iPoRaku” to wsparcie ozdrowieńców w przepracowaniu traumy i krok w dalsze życie.

Rusza trzecia edycja programu, do której zapraszamy chętnych z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia i Warszawy. Osoby zakwalifikowane do udziału w projekcie wezmą udział w warsztatach „Blaski i cienie życia po chorobie nowotworowej”, które mają na celu wzmocnić wiarę i nadzieję na satysfakcjonujące życie po leczeniu oraz wskazać sposoby radzenia sobie z „cieniami” nowej, pochorobowej rzeczywistości. Uczestnikom, którzy po udziale w warsztatach będą chcieli nadal kontynuować pracę nad sobą zapewnimy opiekę psychotraumatologiczną, czyli przejście indywidualnej terapii traumy metodą EMDR. Ponadto w ramach programu odbędą się spotkania prowadzone przez specjalistów z firmy Hudson, jak również ustalanie indywidualnych ścieżek kariery. Dla osób, które będą odczuwały potrzebę i będą miały chęci udostępnimy możliwość uczestniczenia w zajęciach sportowych, konsultacjach ze specjalistą ds. wizerunku, warsztatach urodowych, a także sesjach coachingowych.

Jak zgłosić się do programu?

Program iPoRaku jest dla osób, które minimum pół roku a maksimum 5 lat temu zakończyły leczenie. Aby zgłosić się do programu wystarczy wysłać swoją historię wraz z informacją dlaczego chce się do niego przystąpić do koordynatorki projektu – Agnieszki Mirowskiej, e-mail: agnieszka@raknroll.pl

O II edycji programu, czyli dlaczego warto się zgłosić

II edycja programu iPoRaku za nami. To czas pełen refleksji, niesamowitych emocji i wzruszeń. W 6 miastach Polski – Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Krakowie, Katowicach i Wrocławiu, odbyły się łącznie 264 h grup wsparcia, spotkania z dietetykiem, doradcą zawodowym, warsztaty pięknościowe, jak również zajęcia sportowe, z których uczestnicy programu aktywnie korzystali. Z relacji zarówno prowadzących zajęcia, jak i osób, które zakwalifikowały się do programu wynika, że doświadczenie to pomogło im przepracować trudne momenty, nawiązać piękne przyjaźnie na całe życie, doświadczyć wzrostu posttraumatycznego, który można przekuć na szczęśliwe bycie tu i teraz i radość z każdej chwili.

”chciałabym serdecznie podziękować za warsztaty. Spędziłam fantastyczne popołudnie z aniołem pod postacią Agaty 😊 Było przesympatycznie, wypięknialiśmy na zewnątrz i wewnątrz. Podziękowania również za cały program – życie „po” też bywa trudne.”

„Bardzo się cieszę, że jest program iPoRaku. Dzięki niemu faktycznie mogę jako tako funkcjonować. Dla mnie on bardzo wiele znaczy. Nawet nie wiesz jak bardzo wiele dla nas robisz :)”

„Cieszę się, że o nas pamiętasz. Jeszcze chciałam podziękować za zorganizowanie zajęć terapeutycznych z Olą. Te zajęcia pomogły mi stanąć na nogi i podjąć zdecydowaną decyzję. Jeszcze raz dziękuję. Dobra robota.”

„Serdecznie dziękuję za wspaniałe warsztaty pięknościowe. Było to bardzo sympatyczne spotkanie, które dowartościowały każdą z nas. Czułyśmy się na sesji fotograficznej jak gwiazdy;) Świetny pomysł. Nie spodziewałam się takiego suuuper efektu. Fajną niespodzianką było spotkanie z Agnieszką Rylik. Szkoda jednak, że nie zdążyłam porozmawiać z bokserką. Osobiście zajmuję się sportem i chętnie zadałabym Agnieszce kilka pytań. Właśnie zaczynam lekturę ,,Nokaut” – jak miło jest czytać książkę z imienną dedykacją- serdecznie dziękuję.”

„Witam, tym razem chcę tylko powiedzieć dziękuję za możliwość udziału w projekcie iPoRaku. Spotkania z psychologiem były naprawdę bardzo pomocne nam wszystkim. Miło było mi poznać również dietetyka Kamę- wspaniałą dziewczynę. Raz jeszcze serdecznie dziękuję.”

„Był to dla nas niesamowity czas rozwoju – zyskałam od nich bardzo wiele – one ode mnie też. Zmiany są niesamowite.”

„Ta druga seria spotkań (bo to już drugi cykl 12 spotkań), nosi inny charakter. Grupa jest bardzo zżyta, otwarta, często Panie podnoszą trudne dla siebie tematy, a ich „rozpakowywanie” idzie bardzo płynnie i przy dużym zaangażowaniu osób obecnych na spotkaniu.”

„Zajęcia są naprawdę bardzo ciekawe i myślę, że śmiało mogę powiedzieć za moje koleżanki, że jest super! Wiele to dla nas znaczy.”

„Zajęcia są świetne, bardzo się cieszę że mogę w nich uczestniczyć.”

„Spotkania w Poznaniu są inspirujące i na pewno przydatne”

„U nas w pełna integracja (imprezy urodzinowe, kawy i wypady artystyczne też) – stało się to dopiero niedawno. Widzę, że dziewczyny nawiązały relacje nawet poza grupą wspierają się wzajemnie. Zanosi się na to, że grupa będzie trwała nawet po za programem. Jestem bardzo zadowolona, że tak to się rozwija. Oczywiście pojawiają się bardzo trudne tematy pracujemy nad nimi podczas spotkań indywidualnych.”

„Po miesiącu przerwy efekty pracy w grupie się utrzymują. Cudownie patrzeć na Nie, jak pozbyły się lęku. Kwitną 😍”

„Chciałam Ci tutaj serdecznie podziękować za zaproszenie do tego projektu. Od pewnego czasu chciałam pracować z osobami, które zakończyły leczenie. Ta grupa była fantastyczna. Możliwość obserwacji zmian zachodzących w Paniach bezcenne. Dziękuję Ci i jeśli uznasz że swój kawałek zrobiłam dobrze, to chętnie będę dalej z Wami współpracować.”

O programie

Ścieżka pacjenta onkologicznego jest jasno wytyczona. Diagnoza, leczenie, badania kontrolne. Jeśli choroba przeszła w stan remisji, pacjent trafia do grupy osób pod kontrolą i przez kolejne 5 lat poddawany jest badaniom, mającym na celu wykluczenie nawrotu choroby. Dzięki postępowi medycyny i coraz lepszym wynikom leczenia chorób nowotworowych, takich osób jest coraz więcej.

Na pierwszy rzut oka porządek ten wydaje się wystarczający. Celem jest powrót do zdrowia i normalnego życia. Często jednak zdarza się, że pacjent nie potrafi już „żyć”. Choroba staje się bezpieczną, znaną przystanią, z której, mimo że przez cały czas o to walczył, nie chce odpływać. W tym momencie polski system opieki zdrowotnej przestaje działać, a ozdrowieniec zostaje sam. Bazując na doświadczeniach Fundacji, taka sytuacja dotyczy znacznej grupy osób.

Psychiatrzy porównują osobę, która wygrała walkę z nowotworem do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem, czy do żołnierza, który wraca z misji wojennej. Stres pourazowy (PTSD) może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników. Ozdrowieńcy często mówią, że ich piekło rozpoczęło się, gdy otrzymali dobre wyniki, że nie potrafili po prostu wrócić do domu, schować karabinu do szafy i napić się herbaty.

Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej.

Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, postanowiliśmy uruchomić program iPoRaku, który zapewni kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i będzie na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia.

Wśród określonych przez podopiecznych Fundacji potrzeb znalazła się pomoc psychologiczna i psychotraumatologiczna. Często zgłaszane były również problemy w obszarze zawodowym. Sytuacja związana z koniecznością poszukania nowego miejsca pracy może być trudna, stresująca albo wręcz oceniana jako niemożliwa do przezwyciężenia. Zdarzają się również sytuacje, gdy przeżyta choroba jest katalizatorem zmian w życiu zawodowym. Kolejnymi czynnikami wspierającymi zmianę, jaką jest start w nowe życie były zadbanie o siebie poprzez uregulowanie diety, sport, a także zmiany wizerunku.

Celem programu „iPoRaku” jest również dalsze odczarowywanie raka, pokazanie, że dzięki postępowi medycyny oraz zmianie nawyków profilaktycznych coraz więcej osób pokonuje chorobę. W ramach kampanii społecznej, wspierającej program przedstawimy bohaterów, którzy powrócili do zdrowia i ruszyli dalej w życie.

OZDROWIEŃCY

Program „iPoRaku” jest finansowany z grantów oraz darowizn. Realizację programu można wesprzeć, wpłacając datki na konto iPoRaku:
Fundacja Rak’n’Roll
BNP Paribas: 20 1600 1462 1893 9704 1000 0052

PARTNERZY

al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
/FundacjaRaknRoll
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ Open FM