Aktualności

Zabezpieczenie płodności pacjentów onkologicznych było tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, które odbyło się w piątek 12 stycznia 2024 r. W dyskusji zorganizowanej przez Senatorkę Agnieszkę Gorgoń-Komor uczestniczyli m.in. Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna, Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska, eksperci kliniczni, m.in. Joanna Kufel-Grabowska oraz organizacje pacjentów – Rak’n’Rolla reprezentowała Marta Bednarek. Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że onkopłodność to zagadnienie wymagające podjęcia działań o charakterze systemowym.

„Od 1 czerwca tego roku będziemy finansować z budżetu państwa leczenie bezpłodności metodą in vitro. Nie wyobrażam sobie, żeby w naszym programie zabrakło onkopłodności. Będziemy finansować z pewnością bankowanie gamet i nie tylko, bo pewnie potrzebujemy szerokiej akcji informacyjnej, edukacyjnej, nie tylko dla pacjentek, pacjentów, ale myślę także dla onkologów (…)” – powiedziała Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna.

Zarówno Marszałkini Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska jak i Ministra Zdrowia Izabela Leszczyna zadeklarowały, że jednym z pierwszych kroków w kierunku zmian systemowych jest program finansowania leczenia bezpłodności metodą in vitro, który między innymi będzie uwzględniać potrzeby pacjentek i pacjentów onkologicznych.

Cieszymy się, że temat zabezpieczania płodności przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego stał się częścią dyskusji dotyczącej opieki nad pacjentem chorym na raka. Jako organizacja pacjencka zajmujemy się onkopłodnością nią na kilku poziomach:

▪ edukacyjnym: prowadzimy szeroką kampanię informacyjną na temat wpływu terapii onkologicznych na płodność (i możliwości jej zabezpieczenia);

▪ systemowym: bierzemy udział w debatach, posiedzeniach eksperckich;

▪ bezpośredniej opieki nad pacjentami: pomagamy zebrać środki na zabezpieczenie płodności, łączymy z ośrodkami, w których można to zrobić, przeprowadzamy przez system, zapewniamy wsparcie psychoologiczne.

Oficjalna informacja dotycząca refundacji onkopłodności na stronie Ministerstwo Zdrowia: https://lnkd.in/dVZqeEJ6

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll