Aktualności

Kompleksowa Terapia Przeciwobrzękowa to praca z układem limfatycznym. Gdy jest niewydolny, powstają opuchlizny. Generalnie jest to układ niedoceniany, pomijany i wciąż jeszcze zbyt mało znany. Warto się pochylić nad nim, ponieważ właściwe jego funkcjonowanie to nie tylko brak obrzęków. Układ ten zapewnia nam zdrowie, ale też urodę i dobre samopoczucie. Dzieje się tak, ponieważ układ chłonny jest skorelowany z układem immunologicznym, a więc drzemią w nim siły obronne naszego organizmu.

A.T. Still – twórca osteopatii powiedział: „Zadbaj o to by układ limfatyczny mógł sie zawsze w sposób naturalny napełniać i opróżniać. To sprawi, że żadna substancja nie będzie zalegała na tyle długo by mogła wywołać fermentację, gorączkę, chorobę albo śmierć.

Usprawnianie cyrkulacji limfy jest więc wzmacnianiem naszej immunologii. Wiodącą rolę pełni tu manualny drenaż limfatyczny – jedna ze składowych Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej. Drenaż limfatyczny stymuluje odpływ limfy, dzięki czemu usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii oraz toksyny. Sprawny odpływ chłonki likwiduje stany zapalne. Dzieje się to dzięki temu, że limfa przepływa przez węzły chłonne, w których jest filtrowana i kontrolowana. W razie istniejących patogenów uruchamiane zostają reakcje obronne.

Manualny drenaż limfatyczny ma ogromne znaczenie u pacjentów onkologicznych, u których w trakcie leczenia usunięto węzły chłonne. Wykonując drenaż limfatyczny u tych osób, wyznaczamy nowe drogi odpływu limfy – do istniejących węzłów chłonnych.

Ponadto jak wynika z badań – manualny drenaż limfatyczny ma duże znaczenie profilaktyczne u osób po leczeniu onkologicznym z usunięciem węzłów chłonnych. Jest dużo mniejszy odsetek wystąpienia obrzęku u osób, które profilaktycznie miały wykonywany drenaż limfatyczny – ale manualny a nie pneumatyczny.

Terapia przeciwobrzękowa ma na celu redukcję obrzęku ale jak widzimy ma ona charakter holistyczny. Poprzez konieczność dogadania się z układem limfatycznym, pracujemy z całym człowiekiem. Redukując obrzęki, wzmacniamy odporność całego organizmu.

Ewa Włodarczyk (Evital Rehabilitacja)
fizjoterapeuta, pracuje z pacjentami obrzękowymi oraz ortopedycznymi, instruktor terapii przeciwobrzekowej (KTP)

Bibliografia
• Bringezu G., Schreiner O. „Kompleksowa terapia przeciwzastoinowa. Podręcznik limfologiczny” Tom I i II, Wyd. PTL pod. Red prof. Konstantego Ślusarczyka
• Foldi M., Strossenreuther R. „Podstawy manualnego drenażu limfatycznego” Wyd I, Urban&Partner
• Földi M., Kubik S. „Lehrbuch der Lymphologie”. Auflage. Urban und Fischer, Stuttgart 2005

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll