Aktualności

Boskie Mamy, których święto obchodzimy każdego roku w dniu 6 października są dla wielu inspiracją. Pokazują nam, by cieszyć się życiem, czerpać z każdej chwili garściami oraz słuchać swojej własnej intuicji. Dziś celebrujemy życie wraz z nimi, bo Boskie są wśród nas.

Boskie Matki to kobiety, u których w trakcie ciąży i do roku po porodzie zdiagnozowano raka. To kobiety, które w tak dramatycznej sytuacji, mają odwagę dokonać własnego wyboru. Są odważne, pełne miłości, wspaniałe – boskie. Każdego roku, takich kobiet jest w Polsce nawet ok. 400. W Fundacji otrzymują pomoc w dostępie do najlepszych ekspertów (onkologów, ginekologów), opiekę psychologiczną, rehabilitacyjną, a nawet urodową. A przede wszystkim mogą poznać kobiety, które mają podobne doświadczenie.

Jak co roku chcemy pokazać, że Boskie Matki są wśród nas i przypomnieć, że w trakcie ciąży można się leczyć onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko, czego przykładem są podopieczne Fundacji Rak’n’Roll. Apelujemy też o zachowanie czujności onkologicznej w czasie ciąży i karmienia piersią.

Czujność onkologiczna w ciąży

Wśród dziewczyn, zgłaszających się do Programu Boskie Matki Fundacji Rak’n’Roll u ponad połowy zdiagnozowany został rak piersi, na drugim miejscu są tzw. nowotwory ginekologiczne, następnie nowotwory jelita grubego, tarczycy i czerniaki. Jak pokazują przypadki Boskich Matek rak piersi często bywa zdiagnozowany z opóźnieniem i przez to zazwyczaj bardziej zaawansowany niż u kobiet nieciężarnych. Doświadczenie lekarzy prowadzących Podopieczne Programu wskazuje, że diagnostyka u ciężarnych opóźniona jest przeważnie o 2-7 miesięcy od pojawienia się pierwszych symptomów. Opóźnienie rozpoznania o 6 miesięcy wpływa na zwiększenie liczby osób z przerzutami do regionalnych węzłów chłonnych o ponad 5%, co wiąże się ze zdecydowanie gorszym rokowaniem. Dlatego wraz z ekspertami z dziedziny ginekologii, ultrasonografii i onkologii niezmiennie apelujemy o zachowanie czujności onkologicznej w ciąży, regularne badania profilaktyczne w ciąży i podczas karmienia piersią, i szczególną czujność w przypadku niepokojących objawów. Dba również o edukację środowiska medycznego.

Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet w ciąży i karmiących

Przy wsparciu firmy Philips Polska oraz Fundacji Philips, prowadzimy drugą edycję ogólnopolskich warsztatów dla położników i ginekologów pt. „Boskie USG, czyli sonomammografia u kobiet w ciąży i karmiących” pod kierownictwem naukowym dr. n. med. Pawła Guzika. Ich celem jest wymiana doświadczeń oraz doskonalenie umiejętności wykonywania USG u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. W zorganizowanych w tej edycji webinarach wzięło udział ponad 300 lekarzy.
3 października, warsztat w Warszawie rozpoczął cykl spotkań praktycznych, które odbędą się w 10 miastach w Polsce: Cieszynie, Opolu, Rzeszowie, Sopocie, Olsztynie, Toruniu, Szczecinie, Poznaniu i Zakopanem.

Więcej informacji o Programie Boskie Matki znajdziesz na: www.raknroll.pl/boskiematki

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll