Aktualności

11 czerwca rozpocznie się kolejna edycja akcji „Zrób sobie Dzień na U”, w ramach której będzie można skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. W tym roku tzw. medbus, czyli mobilna przychodnia, odwiedzi miasta w północno-wschodniej Polsce: Szczytno, Mrągowo, Giżycko, Pisz, Suwałki, Sokółkę, Hajnówkę i Łomżę. Akcję organizuje Fundacja Rak’n’Roll, a jej partnerem jest Nationale-Nederlanden.

„Dzień na U” to czas, którego potrzebuje każdy i każda z nas, żeby raz w roku przeprowadzić profilaktyczne badania i potwierdzić swoje zdrowie. Sezon letni jest do tego doskonałą okazją – przed wakacyjnymi wyjazdami warto zatroszczyć się nie tylko o wymarzoną wycieczkę, ale również o siebie. Akcja stwarza też okazję do wykształcenia nawyku profilaktyki w społeczeństwie.

Po raz kolejny ruszamy w trasę, by zachęcić ludzi do potwierdzania swojego zdrowia. Profilaktyka powinna stać się dla nas naturalnym nawykiem, jak umycie zębów czy nałożenie kremu. Udostępnienie darmowych badań USG tarczycy, piersi i jąder, a także bezpłatnego badania znamion, to szansa na dotarcie do osób, które z różnych przyczyn nie wykonują regularnie badań profilaktycznych – mówi Olga Myślińska z Fundacji Rak’n’Roll.

Czy chętnie się badamy?

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez ABR SESTA i SYNO Poland dla Fundacji Rak’n’Roll (Badanie CAWI zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-64 lat w terminie 20.09-1.10.2023 r.), najczęściej wykonywanymi badaniami profilaktycznymi są podstawowe badania krwi (82% ankietowanych), a jednym z rzadziej wykonywanych badań jest kontrola znamion wykonywana (jedynie przez 10% ankietowanych). Nieco inaczej wygląda kwestia badań zróżnicowanych ze względu na płeć. Te zdecydowanie częściej wykonują kobiety: 53% robi cytologię, a 42% samobadanie piersi. Znaczniej rzadziej kobiety decydują się na USG piersi (29%) i mammografię (18%). Jeśli chodzi o mężczyzn, to statystyka wygląda mniej optymistycznie. Samobadanie jąder wykonuje jedynie 21% ankietowanych, a na specjalistyczne badania lekarskie, jak badanie prostaty i PSA, decyduje się jedynie 16%. W świetle wyników, akcja „Zrób sobie Dzień na U” jest tym bardziej potrzebna, żeby zachęcić i umożliwić ludziom wzięcie udziału w badaniach profilaktycznych.

Zbada się północno-wschodnia Polska

W tym roku okazję do darmowych badań będą mieć mieszkańcy północno-wschodniej Polski. Medbus wyruszy 11 czerwca i każdego dnia będzie kolejno odwiedzać jedno z miast: Szczytno, Mrągowo, Giżycko, Pisz, Suwałki, Sokółkę, Hajnówkę i Łomżę. Mobilne gabinety będą wyposażone w sprzęt do wykonania USG tarczycy, piersi lub jąder czy wykonania dermatoskopii – badania znamion. Dodatkowo w ramach akcji uczestnicy będą mogli nauczyć się na fantomach, jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi czy jąder. Wszystko pod czujnym okiem specjalistów.

Zdrowie jest jedną z nadrzędnych wartości, o którą powinniśmy dbać. Jedną z najczęstszych wymówek przeprowadzania regularnych badań jest brak czasu czy zajmowanie się innymi czasochłonnymi obowiązkami. Jako partner akcji „Zrób sobie Dzień na U”, chcemy uświadamiać o tym, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna. Liczymy, że dzięki akcji wiele osób w północno-wschodniej Polce będzie miało możliwość skorzystać z bezpłatnych badań i zacznie budować ważny nawyk regularnego potwierdzania swojego zdrowia – mówi Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektorka komunikacji korporacyjnej i rzeczniczka prasowa Nationale-Nederlanden.

Jak skorzystać z bezpłatnych badań?

Zaczynając od 11 czerwca, codziennie przez tydzień będzie można skorzystać z badań w innym mieście w północno-wschodniej Polsce. Zapisy na badania otwierać się będą na pół godziny przed ich startem, a o możliwości wzięcia udziału decydować będzie kolejność rejestracji. Ważne, by chętne osoby miały przy sobie dokument tożsamości. Liczba miejsc jest ograniczona – każdego dnia w medbusie wykonanych zostanie do 105 badań USG oraz do 35 dermatologicznych badań znamion.
Poniżej lista terminów i lokalizacji, w których pojawi się medbus:

  • 11 czerwca: Szczytno, Plac Juranda
  • 12 czerwca: Mrągowo, Plac Piłsudskiego
  • 13 czerwca: Giżycko, Plac Piłsudskiego
  • 14 czerwca: Pisz, Plac Ignacego Daszyńskiego
  • 15 czerwca: Suwałki, Plac Marii Konopnickiej
  • 16 czerwca: Sokółka, Plac Kościuszki
  • 17 czerwca: Hajnówka, ul. Aleksego Zina – parking przed Urzędem Miasta
  • 18 czerwca: Łomża, Plac Niepodległości

***

Akcja „Zrób sobie Dzień na U” odbywa się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Szczytno, Burmistrza Miasta Mrągowo, Burmistrza Miasta Giżycka, Burmistrza Pisza, Burmistrza Miasta Sokółka, Burmistrza Miasta Hajnówka oraz Prezydenta Miasta Łomża.

Patronem medialnym jest TVP3 Olsztyn.

Więcej informacji o kampanii Dzień na U: www.dziennau.pl

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll