Aktualności

W dniach 15-21 maja 2017 r. już po raz VI obchodzony jest Tydzień Świadomości Czerniaka. Podczas tegorocznej edycji, odbywającej pod hasłem „7W przeciwko czerniakowi”, eksperci wspólnie z Ambasadorami zachęcają do profilaktyki tego nowotworu. Przestrzeganie prostych siedmiu wytycznych może pomóc ustrzec się przed jednym z najbardziej agresywnych nowotworów skóry!

„#7W przeciwko czerniakowi” to proste do zapamiętania i stosowania reguły, które pozwolą zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka:

1. Wrzuć na siebie koszulę
2. Wetrzyj krem z filtrem UV
3. Włóż kapelusz na głowę
4. Wsuń na nos okulary z filtrem UV
5. Wypoczywaj w cieniu od godz. 10 do 14
6. Wystrzegaj się solarium
7. W te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie. Pamiętaj również o comiesięcznej samokontroli skóry.

Zasady profilaktyki i ochrony przed czerniakiem, zebrane pod wspólnym hasłem „7W” są zestawem prostych, ale jednocześnie bardzo cennych zachowań, których przestrzeganie może zminimalizować ryzyko wystąpienia czerniaka, a w konsekwencji może nawet uratować życie – wyjaśnia Joanna Łojko, Dyrektor Zarządzająca Fundacji „Rak’n’Roll – Wygraj życie!”.

Chcąc, aby idea 7W dotarła do ogółu społeczeństwa, w tym w szczególności do młodych osób, powstało siedem materiałów video z udziałem aktorów, organizacji pacjenckich oraz ekspertów medycznych. Swojego wsparcia dla upowszechnienia zasad profilaktyki czerniaka udzielili: Agnieszka Włodarczyk, Katarzyna Warnke, Zofia Zborowska, Grzegorz Małecki, Filip Bobek, Bartłomiej Firlet oraz Leszek Stanek, a także Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Fundacja „Rak’n’Roll – Wygraj życie!”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma, Polska Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, dr n. med. Monika Słowińska, prof. dr hab. n med. Piotr Rutkowski i prof. nadzw. płk. dr hab. n. med. Witold Owczarek.

Nagrania prezentujące kolejne hasła 7W będą pojawiały się w dniach 15-21 maja na stronie internetowej Akademii Czerniaka www.akademiaczerniaka.pl oraz na Facebooku kampanii „Znamię! Znam je?”.

Namawiam wszystkich, korzystających z kąpieli słonecznych, do stosowania się do reguł 7W. Przede wszystkim, polecam je osobom, które prezentują szczególny typ urody, np. mają blond lub rude włosy, jasną skórę czy piegi oraz u których w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka lub innego nowotworu skóry, gdyż ryzyko zachorowania wzrasta głównie u tych osób – tłumaczy dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.

Apel do młodych kobiet

Z danych pochodzących z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce zapadalność na czerniaka drastycznie zwiększyła się. Trend ten widać szczególnie wśród kobiet – u pań w wieku 22-44 lata zapadalność na czerniaka wzrosła niemal 3-krotnie, natomiast w przypadku mężczyzn zanotowano 2-krotny wzrost zachorowalności na ten nowotwór. Ponadto, dane wskazują, że umieralność osób młodych oscyluje w okolicach 15%. Tymczasem wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97% pacjentów. Niestety świadomość na temat czerniaka wśród Polaków wciąż jest niewystarczająca.

W tym roku chcemy szczególnie zachęcić młodych ludzi, a w szczególności młode kobiety do zapoznania się z podstawowymi zasadami profilaktyki czerniaka i do wprowadzenia tych zasad w życie, ponieważ to właśnie oni z racji swojego stylu życia są teraz w grupie szczególnego ryzyka – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka. – Dlatego też do udziału w Tygodniu Świadomości Czerniaka zaprosiliśmy znanych i lubianych przez młode pokolenie artystów.

Czerniak – jak go rozpoznać?

Warto podkreślać, że wczesne rozpoznanie czerniaka daje aż 97% szans na całkowite wyleczenie. Niestety, pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby
i, pomimo iż w Polsce dostępne są wszystkie nowoczesne leki a chorzy leczeni są według najlepszych światowych standardów, to możliwości walki z czerniakiem są już ograniczone ze względu na bardzo agresywny przebieg choroby.

Wczesne rozpoznanie czerniaka, w wielu przypadkach, oznacza samodzielne wykrycie zmian przez pacjenta. Nie jest to trudne – wystarczy regularnie obserwować swoje ciało i zwracać uwagę, czy już istniejące bądź nowe znamię posiada pewne charakterystyczne dla czerniaka cechy, określone za pomocą kryteriów ABCDE. Jeśli tak, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Cechy te to:

A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę,
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,
C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm,
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Stan swojej skóry powinny bardzo dokładnie kontrolować osoby korzystające z solariów. Szczególnie te poniżej 30. roku życia. Ryzyko zachorowania na czerniaka u młodych osób, które korzystają z solarium częściej niż raz w miesiącu, wzrasta aż o 75%! Promieniowanie solarium jest bowiem około 10-15 razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne w najbardziej gorący dzień. Pamiętajmy też, że oparzenia skóry w dzieciństwie, spowodowane promieniowaniem UV, przekładają się również bezpośrednio na ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski.

Tydzień Świadomości Czerniaka już od sześciu lat realizowany jest w ramach kampanii „Znamię! Znam je?”, której organizatorem jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej i Polskiego Towarzystwa Patologów. Każdego roku celem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest zwrócenie uwagi na konieczność regularnych badań skóry. Istotne pozostaje budowanie świadomości potrzeby profilaktyki czerniaka. Zwłaszcza wśród młodych ludzi, u których w ostatnich latach wzrasta zachorowalność na ten nowotwór. Dzięki akcji edukacyjnej prowadzonej już od 6 lat, u Polaków następuje wzrost wiedzy nt. czerniaka, jednak wciąż należy podejmować inicjatywy na rzecz zmiany postaw społeczeństwa w kierunku profilaktyki tego nowotworu.

ALL

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll