Aktualności

Co roku przychodzi taki dzień, kiedy mówimy sobie „sprawdzam”! To dzień podsumowania działań, które zrobiliśmy na rzecz Podopiecznych i społeczeństwa przez ostatnie 12 miesięcy i czas wyciągania wniosków i planowania na kolejny rok. Ten jest dla nas szczególny, bo już od 15 lat pomagamy przejść przez z raka, otrząsnąć się z niego i odważnie iść dalej. Coraz silniej działamy na rzecz zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień. Z różnych form naszej pomocy i edukacji w 2023 roku skorzystało ponad 120 tys. osób!

Zobacz, ile dobrego zrobiliśmy!

Pomagamy leczyć się godnie

Nikt nie spodziewa się diagnozy. Gdy pojawia się po raz pierwszy, osoba chora i jej bliscy wchodzą na teren zupełnie nieznany. Mnogość badań, konsultacji u specjalistów, trudności związanych z leczeniem, zawiłości systemu opieki zdrowotnej w połączeniu z lękiem o przyszłość to czas, w którym dobrze sięgać po pomoc. W Rak’n’Rollu jesteśmy uważni na potrzeby Podopiecznych i towarzyszymy na każdym etapie choroby, pomagamy leczyć się godnie.

– Łeb do Słońca!

W programie Łeb do Słońca! wspieramy osoby chore onkologicznie, które potrzebują zebrać środki na pogłębioną diagnostykę̨, leczenie i zabiegi nierefundowane, intensywną rehabilitację czy pokrycie kosztów związanych z leczeniem lub konsekwencjami leczenia raka. Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem w wielu aspektach związanych z chorobą. Jesteśmy blisko naszych Podopiecznych i na bieżąco proponujemy rozwiązania, które pomagają̨ w codzienności.

W tym trudnym dla mnie czasie nieocenioną pomoc oferowały mi także Agnieszka, Agata, Kamila i Beata z Fundacji Rak’n’Roll. Wygraj Życie! Sprawiły, że niemożliwe, stało się możliwe. Dzięki ich dobrej energii i zaangażowaniu udało mi się zebrać dodatkowe środki na nierefundowane konsultacje specjalistyczne, badania i leczenie chorób towarzyszących, które uaktywniły się u mnie w wyniku wyniszczającej chemioterapii. Dziewczyny dbają również o ciekawe formy integracji Podopiecznych realizując programy sportowo – terapeutyczne, organizując Warsztaty i Wyskoki Kulturalne. Podczas takich spotkań mam okazję poznać kobiety, które znalazły się w podobnej sytuacji i wymienić się z nimi osobistymi przeżyciami. Bezcenne doświadczenie.

Adrianna

W 2023 r. pod naszą opiekę przyjęliśmy 144 osoby, którym pomogliśmy w zebraniu 2 687 678,30 zł. Środki zostały przeznaczone głównie na leczenie nierefundowane, ale przede wszystkim dawały Podopiecznym poczucie bezpieczeństwa, że terapia może być prowadzona zgodnie ze wskazaniami lekarzy.

– Boskie Matki

Leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko – jeszcze nie tak dawno wydawało się to niemożliwe. W prowadzonym od 2015 roku programie pomagamy kobietom, które w czasie ciąży dostały diagnozę onkologiczną, umożliwiając dostęp do najlepszej opieki onkologicznej, ginekologicznej, psychologicznej, położniczej, rehabilitacyjnej, urodowej – każdej, która daje wsparcie kobiecie w trudnym momencie podjęcia decyzji o drodze leczenia.

Dzień mojej diagnozy prawdopodobnie zapisze się jako ten najgorszy na kartkach mojego kalendarza. Towarzyszył mu paraliżujący strach i ogromny smutek. Zaczynałam się żegnać z życiem, pisać scenariusz swojego pogrzebu i zastanawiać się czy zdążę urodzić dziecko, żeby zaraz go osierocić.

Telefon do Fundacji Rak’n’Roll był pierwszym krokiem o pomoc. Od tego momentu stałam się Boską Matką i od razu poczułam się zaopiekowana. W tym całym przerażającym chaosie poczułam nadzieję, że wychowam swoje Boskie Dziecko. Zostałam pokierowana do najlepszych specjalistów i otrzymałam leczenie, a w każdej chwili lęku czy załamania mogłam liczyć na wsparcie psychoonkologa.

Program Boskich Matek zawsze będzie mi bliski i tak bardzo potrzebny. Pomimo dalszego leczenia, z nadzieją zaczynam najpiękniejszą przygodę życia – wychowanie Boskiej Poli.

W 2023 roku do grupy ponad 200 Boskich Matek dołączyło kolejnych 14, które otoczyliśmy opieką. Jak co roku, w czerwcu spotkaliśmy się w naszej boskiej rodzinie, dając kobietom i ich bliskim możliwość wymiany doświadczeń i poczucia wspólnoty, tak ważnej dla tej społeczności. Ten rok to również czas zmian w Instytucie Matki i Dziecka, gdzie pomogliśmy stworzyć Pokój Porodów Naturalnych dla kobiet w trakcie leczenia onkologicznego.

– Peruki

Jedną z konsekwencji, z jaką mierzą się osoby w trakcie leczenia onkologicznego jest utrata włosów. Dla wielu z nich to moment przykry, a dla części wręcz traumatyczny. Prowadzony przez nas od początku działania Fundacji program Daj Włos! jest naszą odpowiedzią na jedną z ważniejszych potrzeb chorych – możliwość zachowania wyglądu, w którym czują się komfortowo.

Pani Kamilo, odebrałam perukę w salonie w Katowicach. Chcę bardzo serdecznie podziękować fundacji za to, co robicie dla chorych na raka. Między chwilami słabości pozwalacie […] poczuć się godnie i pięknie, co czyni nadzieję na lepsze jutro.

Izabela

Dobrze dobrana peruka sprawia, że Podopieczne mogą poczuć się lepiej i odzyskać siłę w przechodzeniu przez raka. W zeszłym roku wsparliśmy bezpłatnymi perukami aż 582 kobiety. Każda z nich to historia, która sprawia, że chce nam się jeszcze bardziej.

Z całego serca pragnę podziękować za otrzymaną perukę. To wielka dla mnie radość, że swoje 38 urodziny mogłam spędzić w kole rodziny oraz bliskich i w tej peruce czułam się na 100% komfortowo, pewna siebie, szczęśliwa i z uśmiechem na twarzy! 😊❤️

Długo myślałam, jak mam Wam wszystkim podziękować za tak wymarzoną perukę! Może po prostu powiem – dziękuję Wam wszystkim, to niezapomniane urodziny!

Yana

– Onkopłodność

W rak’n’rollowym świecie leczenie godne to też takie, w którym planując terapię pozwala się pacjentowi zapobiec jej konsekwencjom. Onkopłodność jeszcze niedawno była terminem nieznanym, a lekarze nie wspominali pacjentom o możliwości zabezpieczenia płodności przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Dlaczego to jest ważne? W wyniku części terapii onkologicznych następuje czasowa bądź całkowita niepłodność ozdrowieńców. Pojawiają się życiowe rany, wobec których medycyna jest bezradna. W programie Onkopłodność mówimy, jak ważną częścią leczenia jest troska o zdrowie reprodukcyjne.

Po stworzeniu bazy wiedzy mieliśmy ambitny plan, aby słowo „onkopłodność” wprowadzić w dyskurs publiczny. Zależało nam, by o temacie było głośno, a słowo zostało ukonstytuowane przez Radę Języka Polskiego. W lipcu 2023 r. wystartowaliśmy z kampanią społeczną: „Sex po dragach? Na szczęście możesz zajść w ciążę!”, która miała na celu zaintrygować, przykuć uwagę, ale przede wszystkim utrwalić społecznie informację o tym, że po przejściu choroby nowotworowej można mieć dzieci, jednak trzeba o to zadbać przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego. Z pomocą artystów i twórców internetowych udało się nam zbudować szerokie zasięgi. O problemie i jego rozwiązaniu opowiadaliśmy w mediach tj.: w gazetach, radio, telewizji, ale również na Instagramie czy na portalach internetowych. Udało się! We wrześniu otrzymaliśmy pozytywną opinię Rady Języka Polskiego, a chwilę później w słowniku pojawił się termin „onkopłodność”, a kampania została doceniona przez jury najważniejszego konkursu branży PR, Złote Spinacze i otrzymała Srebrny Spinacz w kategorii NGO i sektor publiczny.

Równolegle, dzięki naszemu wsparciu dwie pacjentki z powodzeniem przeszły procedurę zabezpieczenia płodności i ze spokojem ducha oraz pewnością, że choroba nie odbierze im marzeń o macierzyństwie mogły skupić się na leczeniu.

W ramach naszych onkopłodnościowych działań wzięliśmy udział w konferencji „PoMoc dla płodności”, na której to wykład w naszym imieniu wygłosił dr Jarosław Kaczyński.

Całokształt pracy doprowadził do zainteresowania się tematem przez rządzących, co w konsekwencji poskutkowało deklaracjami, iż wszelkie procedury związane z onkopłodnością będą ujęte w programie leczenia niepłodności I staną się w pełni refundowane dla pacjentów już od 1 czerwca 2024 r.

– Ogólnopolska Federacja Onkologiczna

Wypełnianie luk to nasza codzienność. Jednak są tematy, w których musimy działać systemowo. Dlatego od wielu lat działamy w Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej, w ramach której wszechstronnie działamy na rzecz poprawy systemu opieki onkologicznej oraz budowania polityki zdrowotnej, przyjaznej pacjentom chorym na raka. W zeszłym roku aktywnie uczestniczyliśmy w 14 konferencjach i debatach dotyczących opieki onkologicznej oraz organizacji opieki zdrowotnej w Polsce, a także w 35 posiedzeniach parlamentarnych Komisji i Podkomisji Zdrowia. W ramach współpracy środowisk parlamentarnych, lekarskich i pacjenckich zaangażowaliśmy się w prace nad ustawą o jakości i bezpieczeństwie pacjenta, a także monitorowaliśmy realizację Narodowej Strategii Onkologicznej, prac nad Krajową Siecią Onkologiczną oraz działanie Funduszu Medycznego.

Pomagamy żyć dobrze i z radością

Czy chorując na raka można się cieszyć? Czy można spełniać marzenia, czy raczej należy już tylko skupić się na leczeniu, szpitalu i skrupulatnym wypełnianiu zaleceń? Nas najbardziej cieszy, gdy nasi Podopieczni żyją dobrze i z radością pomimo choroby. Bo przecież diagnoza, choć wszyscy przyznają, że to zmiana życia o 180 stopni, nie znaczy, że teraz już nic poza chorobą w życiu pacjenta nie ma. Czasem trudno to dostrzec, dlatego naszymi działaniami staramy się wskazywać drogę i podsuwać rozwiązania, które pomagają oderwać myśli od choroby i dać odetchnąć.

– Wsparcie psychologiczne

Wsparcie psychoonkologiczne w chorobie powinno być stałym elementem terapii. W ramach bezpłatnych konsultacji z naszym psychoonkologiem osoby doświadczające raka (zarówno osoby chore, jak i ich rodziny oraz bliscy) mogą liczyć na jednorazowe lub cykliczne spotkania z psychoonkologiem. W zeszłym roku 372 osoby odbyły 1046 dobrych rozmów otrzymując wsparcie i narzędzia do radzenia sobie w nowej codzienności. Dla osób preferujących spotkania grupowe uruchomiliśmy otwartą grupę wsparcia, która spotyka się co drugi poniedziałek tygodnia. W zeszłym roku odbyło się 19 spotkań, w których uczestniczyło 20 osób. Wsparcie psychoonkologa można otrzymać również w Linii Pomocowej Rak’n’Rolla. W każdą środę, w godz. 19-21 jeden z sześciu psychoonkologów jest do dyspozycji osób w potrzebie dobrej rozmowy. W zeszłym roku odbyło się 70 takich rozmów.

Opinie, jakie otrzymujemy po spotkaniach czasem nas zaskakują, jak ta: „Jak dobrze, że mam raka, bo mogę z Panią pracować”, choć dobrze wiemy, że to wyraz największej wdzięczności dla pracy naszej psychoonkolożki. Wszystkie sprawiają, że czujemy sens naszej pracy:

Całe leczenie z Panią to była bułka z masłem.

Zawsze wiedziałam, że dla Pani jestem ważna.

Dziękuję, udało się dzięki pracy z Panią wyzdrowieć i wrócić do pracy.

Po rozmowach uwierzyłam, że jestem wspaniałą zdrową kobietą.

Dziękuję, że pozwoliła mi Pani płakać.

Nauczyła mnie Pani jak być przy mamie w ostatnich dniach jej życia. Udało się dzięki Pani poruszyć ważne dla nas tematy.

– Warsztaty

Gdy nowotwór wydaje się wpływać na to, co wokół, na przekór wszystkiemu warto tworzyć momenty, które odrywają od uciążliwych myśli – wystawić „łeb do słońca”. Warsztaty to jednodniowe lub weekendowe zajęcia, podczas których Podopieczne i Podopieczni Fundacji mogą przypomnieć sobie o pasjach i zainteresowaniach sprzed choroby lub otworzyć się na nowe doświadczenia, które pomagają przejść przez raka. Spotkania mają dla naszych Podopiecznych również walor relacyjny –spotkanie osób z podobnym doświadczeniem może mieć ogromny ładunek wsparcia i budować poczucie wspólnoty, które jest bardzo ważne w drodze do zdrowia.

W 2023 roku zorganizowaliśmy 7 warsztatów online oraz 14 warsztatów stacjonarnych, w których uczestniczyło 97 osób. Jak zawsze skupiliśmy się na obszarach wpływających na dobrostan, m.in. praktyka mindfulness, pielęgnacja skóry, makijaż, metamorfozy, mapa marzeń, czy rękodzieło – rzeźbienie w czekoladzie, tworzenie wianków świątecznych. Zeszły rok to także dwa cykle warsztatów „Nowotwórczość”, w trakcie których uczestnicy dostają praktyczną szczegółową wiedzę z zakresu zdrowej organizacji codzienności, samoakceptacji, wspierającej relacji ze swoim ciałem, empatycznej i szczerej komunikacji oraz zarządzania czasem, przestrzenią, planami i marzeniami.

Warto wspomnieć, że w tym roku dwa warsztaty poprowadziły nasze Podopieczne: Adrianna (makijażowe) oraz Joanna (Rzeźbienie w czekoladzie). Zarówno dla naszych prowadzących Podopiecznych i dla uczestniczek warsztatów było duże przeżycie. Poczucie jedności, wspólnych doświadczeń i zrozumienia dodały tym warsztatom jeszcze większej wartości, niesamowitej energii i sensu.

– Biblioteczki Rak’n’Rolla

Leczenie onkologiczne często łączy się z długoterminowymi hospitalizacjami, ale też z prozaicznym czekaniem, np. na wyniki porannych badań i następującą po nich kwalifikację do podania chemioterapii, na wizytę kontrolną lub diagnostyczną i inne. W tym czasie dobrze zająć myśli czymś innym niż chorowanie. W ramach programu Biblioteczki Rak’n’Rolla wyposażamy oddziały onkologiczne w półki z książkami. Dzięki odpowiednio dobranym pozycjom książkowym pacjenci mogą czerpać wiedzę na temat dbania o siebie w czasie leczenia. Część pozycji zawartych w biblioteczkach stanowi również proza, biografie czy albumy, co pomaga pacjentom się zrelaksować i oderwać od bieżących problemów.

Zeszły rok to 3 nowe biblioteczki Rak’n’Rolla i uzupełnienie książek w 13, które stworzyliśmy w latach ubiegłych. Mogliśmy to zrobić dzięki naszym Darczyńcom, którzy w zeszłym roku podarowali nam ok. 5000 sztuk książek! Dziękujemy!

– Wyskoki Kulturalne

Wyskoki Kulturalne ponownie w tym roku dostarczyły Podopiecznym programu Łeb do Słońca! wielu emocji, nowych doświadczeń, poszerzenia „kulturalnych” horyzontów.  Zorganizowaliśmy udział w 10 wydarzeniach kulturalnych. Były to wyprawy na wystawy, do kina, teatrów, promocje książek, koncerty, kabaret. W projekcie regularnie bierze udział 28 Podopiecznych z Warszawy, Dolnego Śląska, Mazur, Warmii i Wielkopolski. Cieszymy się, że udało nam się rozbudzić ich apetyt na sztukę. Podopieczni dopytują o kolejne spotkania, zaczęli proponować własne, a nawet założyli własną grupę „Wyskoki tu i tam”, na której bezpośrednio po wyskokach dzielą się własnymi przeżyciami.

Wyskoki Kulturalne w tym roku również były pretekstem do spotkań Podopiecznych, poznania się, wymienienia myśli nie tylko o sztuce, ale zwykłym życiu. Te spotkania przynoszą im wiele radości, odcięcia się od codzienności, wspólnego przeżycia. Zawiązały się nawet przyjaźnie, „Wyskokowi” Podopieczni zaczęli utrzymywać ze sobą kontakt.

– KancerSutra

KancerSutra to podróż do świata cielesności i przyjemności. Gdy choroba nowotworowa zabiera część ciebie, czasem czujesz się mniej atrakcyjnie, twoje ciało obce. Tymczasem teraz jeszcze bardziej potrzebujesz się o siebie zatroszczyć, polubić i ukoić – tak piszemy o tym, czego spodziewać się w trakcie organizowanych przez nas warsztatów. W zeszłym roku zaprosiliśmy do tej podróży 29 kobiet, które w czasie 10 dni warsztatowych, w poszanowaniu granic i w bezpiecznej przestrzeni, budowały na nowo relację ze swoim ciałem podczas choroby, odkrywały swoją seksualność. Uczyły się traktować chorobę jako czas otwarcia, zmiany, konfrontacji ze schematami, skryptami kulturowymi dotyczącymi seksualności.

 

Pomagamy ruszyć w dalsze życie

Leczenie onkologiczne ma swój rytm, strukturę, w której można się odnaleźć. Jest też czasem wzmożonej opieki ze strony lekarzy i personelu medycznego, a także wsparcia psychologicznego. Takiej struktury nadal nie ma, gdy pacjent wróci do zdrowia. Najczęściej wychodzi do życia po chorobie z zaleceniem „kontrola za 3 miesiące”. Tymczasem jest to czas, w którym nadal osobie z doświadczeniem onkologicznym i jej bliskim potrzebne jest wsparcie, opieka i możliwość dzielenia wspólnych przeżyć.

– iPoRaku

iPoRaku to program, który stworzyliśmy 9 lat temu, i w którym wspieramy ozdrowieńców w powrocie do pełnego życia. Psychiatrzy porównują osobę, która przeszła nowotwór do osoby uzależnionej, która rozstaje się z nałogiem lub do żołnierza, który wraca z misji wojennej. U wielu ozdrowieńców rozwija się depresja, lęk a nawet zespół stresu pourazowego, który może być zdiagnozowany u ozdrowiałych chorych w przeciągu pół roku od otrzymania pozytywnych wyników leczenia onkologicznego.

Cześć, to że trafiłem na Wasze ogłoszenie mogło być moją ostatnią szansą. Wiedziałem, że sobie nie radzę w życiu po chorobie, byłem na przetrwaniu, bez uświadomienia co przeszedłem, jak wiele straciłem, bez świadomości uczuć które we mnie tkwią i mnie niszczą. Mnie, moją Rodzinę Córeczki, Żonę. Żyłem od zadania do zadania, jak w chorobie, w ciągłym napięciu, na wdechu, bez przyszłości. Uratowaliście mnie.

Dawid

W programie iPoRaku pomagamy osobom, które przeszły raka, przepracować traumę, ruszyć w życie po chorobie, wrócić na rynek pracy oraz budować życie towarzyskie i społeczne. Po zakończonej w zeszłym roku 7. edycji, 62 osobyz całej Polski wyposażone, jak mówi Monika, jedna z uczestniczek, w „worek nowych narzędzi. Porządne młotki, solidne śrubokręty, najlepszą wiertarkę, aby ogarniać to co trudne i umieć doceniać tu i teraz” czerpią z codzienności. W rozpoczętej w październiku 2023 r. 8. edycji 76 osób ruszyło w podróż do dobrego życia.

Zmiany dostrzegam przede wszystkim w swoim nastawieniu do życia, znowu nauczyłem się cieszyć z małych rzeczy i czerpać z życia, ile się da. Zrozumiałem, że przebyta choroba nowotworowa to nie koniec świata, nie jestem naznaczony i nie jestem skazany na porażkę. […] Choroba dała mi świadomość śmiertelności – upływający czas i przede wszystkim to, że go dostrzegam daje mi motywację do czerpania z życia garściami.

Maciej

Chciałam z całego serca podziękować fundacji za ten program. Naprawdę uważam, że uratowaliście moje życie! Znalazłam sens, siłę, siebie. Chce mi się znowu żyć!

Patrycja

 

– Rolling

Rak nie lubi ruchu, więc z pełną premedytacją stworzyliśmy program terapeutyczno-sportowy Rolling. Co więcej, konsekwentnie go rozwijamy, stawiając przed naszymi Podopiecznymi – Rollingowcami kolejne wyzwania! Rok 2023 zamykamy z grupą 183 osób gotowych do udziału w aktywnościach sportowych. Gotowych i systematycznie w nich uczestniczących! 21 osób odbyło 48 godz. treningów pływackich, 26 osób praktykuje Tai Chi (w zeszłym roku odbyło się 44 godz. zajęć). We wrześniu rozpoczęliśmy spotkania z jogą – 26 osób wzięło udział w 15 sesjach!

Poza regularnymi zajęciami, spotykaliśmy się też na obozach i wydarzeniach sportowych. W styczniu odbył się obóz skiturowy w Tatrach Zachodnich, gdzie pod okiem trzech licencjonowanych instruktorów i przewodników, w ciągu 4 dni, 15 Rollingowców przeszło szkolenie w zakresie narciarstwa wysokogórskiego (techniki podchodzenia i zjeżdżania w terenie górskim), poruszania się w górach w warunkach zimowych (lawinowe ABC, lawinoznawstwo, autoratownictwo, poruszanie się w rakach i posługiwanie czekanem). Nauczyli się też, kiedy odpuścić – zaplanowany zjazd z Grzesia okazał się wyzwaniem nawet dla wytrawnych narciarzy!

W marcu pod okiem trenera intensywne treningi triathlonowe podjęło 11 osób, by przez 5 miesięcy doskonalić się w pływaniu, jeździe na rowerze i bieganiu. Na zawodach Garmin Iron Triathlon w Sycowie na dystansie 1/8IM stanęło 9 zawodników. Wszyscy uczestnicy ukończyli zawody w limicie czasowym. Tradycyjnie pod koniec kwietnia pojechaliśmy do Szczawnicy, by wziąć udział w zawodach biegów górskich – Pieniny Ultra Trail. Na trasy o dystansach od 10 do 64km wybiegło 29 Rollingowców.

Wakacje minęły nam pod znakiem wypraw kajakowych – w wartki nurt Warki ruszyło 20 osób w kajakach, by pokonać ponad 16 km dystans za pomocą siły bicepsów napędzających wiosła oraz rowerowych. We wrześniu uroczystym przejazdem rowerowym (dystans 20km) z biura fundacji do Parku Młocińskiego, grupa Rollingowców inaugurowała „RRR” – Rollingowe Rozpoczęcie Roku. Wyczyn sportowy zakończony był wspólnym biesiadowaniem przy ognisku. A zanim nadeszła zima wraz z 13 Rollingówkami spotkaliśmy się na obozie jogowym w Starej Szkole (Wysoka Wieś), gdzie oprócz praktyki jogi i medytacji zgłębiałyśmy tajniki szykowania kiszonek!

 

Utrudniamy życie rakowi

A skoro o kiszonkach, to płynnie przechodzimy do kolejnego obszaru naszego działania, czyli utrudniania życia rakowi. Nie będziemy zbyt odkrywczy pisząc, że lepiej zapobiegać, niż leczyć i właśnie dlatego naszym strategicznym kierunkiem jest pokazanie, jak codziennymi wyborami zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Jest to sfera, w której nie tylko prowadzimy projekty edukacyjne, ale też pracujemy nad zmianą komunikacji – zmieniamy schematy myślenia o profilaktyce, bo wierzymy, że to w jaki sposób o czymś mówimy i myślimy jest pierwszym krokiem do działania lub… niedziałania.

– Profilaktyka na Nowo

Jako Rak’n’Roll od wielu lat czynnie uczestniczymy w debacie na temat ochrony zdrowia. Obserwujemy pojawiające się kampanie profilaktyczne, które różnymi metodami próbują przekonać swoich odbiorców do (niejednokrotnie radykalnej) zmiany stylu życia na „lepszy”, „zdrowszy”, „bardziej satysfakcjonujący”. Niestety pośród wielu komunikatów promujących zdrowie niewiele jest takich, które w sposób atrakcyjny i merytoryczny zachęcają odbiorców do wdrażania rozwiązań, które na długo pomagają̨ utrzymać ciało i umysł w dobrej formie.

W ramach Profilaktyki Na Nowo prowadzimy działania edukacyjne i informacyjne, które powinny pojawiać się, gdy jesteśmy zdrowi. Wsparcie i edukacja osób doświadczających choroby to zadania lekarzy, organizacji pacjenckich, NGO. Dlatego tak bardzo zwracamy uwagę, by działania tworzone w ramach Profilaktyki Na Nowo kierowane były do ludzi zdrowych, a ich komunikacja „trzymana była” daleko od choroby i emocji, które jej towarzyszą.

W ramach prac nad nowym podejściem do komunikacji profilaktycznej opracowaliśmy trzy złote zasady, które stosujemy w naszych kampaniach, i do których stosowania namawiamy innych. Przy konstruowaniu treści profilaktycznych, warto:

  • zachęcać do podjęcia działania zamiast straszyć chorobą
  • zachęcać do potwierdzania zdrowia zamiast mówić o „wykrywaniu” choroby
  • mówić o pielęgnacji i dbaniu o siebie zamiast wdrażać medyczne konotacje

Takie podejście pozwala na przeniesienie profilaktycznej troski o zdrowie do codzienności i realizowanie jej w z pozoru nie aż tak ważnych czynnościach, które jednak połączone dadzą szansę na zachowanie zdrowia na długo.

O naszym nowym podejściu do profilaktyki opowiadaliśmy w trakcie konferencji „Chorobopisane”, która odbyła się w maju zeszłego roku w Krakowie. Pełniliśmy też funkcję eksperta w programie Profilaktyka Na Nowo Olimpiady Zwolnieni z Teorii. W trakcie warsztatów dla uczestników olimpiady dzieliliśmy się naszymi spostrzeżeniami i czerpaliśmy z doświadczeń uczniów szkół ponadpodstawowych. Aby odpowiedzieć na wszystkie potrzeby olimpijczyków przygotowaliśmy też manual oraz pełniliśmy dyżury eksperckie.

– Warsztaty profilaktyczne

Jednym ze stałych naszych działań jest prowadzenie warsztatów profilaktycznych. W duchu profilaktyki na nowo zachęcamy do zdrowych wyborów, zachowań i otaczania siebie troską na co dzień. Szkolenia pomagają zrozumieć, dlaczego dbanie o siebie jest ważne; nauczyć się prawidłowych zachowań wspierających profilaktykę onkologiczną; na długo zapamiętać treść zajęć – zostaną z uczestnikami na wiele lat. Każde spotkanie kończymy nauką samobadania piersi i jąder na fantomach. W zeszłym roku w naszych szkoleniach wzięło udział 2221 osób – pracowników firm czy instytucji, ale też uczniów, czy osób skupionych wokół lokalnych Domów Kultury.

– Dzień na U

Dzień na U to projekt, który prowadzimy w duchu profilaktyki na nowo od 2018 roku. Zachęcamy w nim do regularnego potwierdzania swojego zdrowia w badaniach profilaktycznych. Od zeszłego roku, składa się z 3 filarów: akcji „Zrób sobie Dzień na U”, w której umożliwiamy mieszkańcom mniejszych miast zrobienie wybranych badań profilaktycznych, programu dla pracodawców „Dzień na U”, do którego przystępując pracodawca zobowiązuje się do zapewnienia pracownikom dodatkowego czasu wolnego na wykonanie badań oraz kampanii „Dzień na U”, w której w lekki sposób zachęcamy do potwierdzania zdrowia. Prowadzone przez nas działania zostały docenione nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W zeszłym roku Dzień na U otrzymał nagrodę Innovation/Innowacja w biznesie. Projekt też został doceniony przez Parlamentarzystów Europejskich, którzy przyznali nam Europejską Nagrodę Obywatelską za nowe podejście do profilaktyki.

Zrób sobie Dzień na U

W zeszłym roku odwiedziliśmy 5 miast we wschodniej Polsce. Mieszkańcy Białegostoku, Białej Podlaskiej, Zamościa, Przemyśla oraz Rzeszowa mogli w mobilnej przychodni skorzystać z badań USG (piersi, jądra, tarczyca) lub badania znamion. Dodatkowo osoby, które pojawiły się przy medbusie mogły nauczyć się samobadania piersi lub jąder na fantomach. Udało nam się zachęcić do potwierdzenia zdrowia 670 osób, a kolejne nauczyły się, jak dotykać i poznawać swoje piersi/jądra, by być świadomym zmian, jeśli się pojawią. Akcję nagłośniliśmy w kanałach własnych Fundacji oraz w lokalnych mediach docierając z przekazem do ponad 100 000 osób.

Program benefitowy „Dzień na U”

Nasze wysiłki wspierają̨ pracodawcy, którzy przystępując do programu Dzień na U, zapewniają wszystkim swoim pracownikom możliwość przeprowadzenia badań w ramach czasu pracy, np. poprzez przyznanie dnia wolnego od pracy, przekazanie pakietu medycznego czy zorganizowanie badań na terenie firmy. Dołączenie do programu Dzień na U jest dla pracodawcy bezpłatne.

W zeszłym roku liczba firm w programie zwiększyła się do 43, co oznacza, że ponad 34 000 pracowników ma możliwość w czasie pracy potwierdzić swoje zdrowie w badaniach!

Kampania „Dzień na U”

Domknięciem zeszłorocznych działań w projekcie była kampania społeczna, w której jak co roku zachęcaliśmy do wzięcia Dnia na U, czyli czasu wolnego na zrobienie badań i potwierdzenia zdrowia. W poprzednich latach wolne brała warszawska Syrenka, w tym skupiliśmy się na mężczyznach, by pokazać, że Dzień na U i badania profilaktyczne to nie tylko domena kobiet. W piątej odsłonie kampanii tym razem Stańczyk – kultowa postać obrazu Jana Matejki, bierze Dzień na U, opuszcza Muzeum Narodowe i udaje się na badania, dając tym samym przykład panom. Nieważne, jakie mamy stanowisko i jak bardzo jesteśmy zajęci – dzień na potwierdzenie naszego zdrowia powinien znaleźć się zawsze! Kampanię przeprowadziliśmy z partnerami Muzeum Narodowym w Warszawie oraz Nationale-Nederlanden. Honorowym Patronatem objął ją Prezydent m.st. Warszawy.

W zachęcanie do potwierdzania zdrowia oprócz tytułowego Stańczyka, w którego wcielił się Krzysztof Zalewski, zaangażowali się artyści oraz osoby ze świata mediów, sportu i polityki. W spocie wzięli udział między innymi: Katarzyna Herman, Andrzej Wrona, Michał Żebrowski, Rafał Trzaskowski, Olga Frycz, Mateusz Damięcki, Olivier Janiak, Bovska, Lara Gessler, Marta Wierzbicka, Mery Spolsky. Wsparcia kampanii udzielili również influencerzy: Ciocia Liestyle, Maffashion, Piotr Świniarski, Łukasz Dominiak, Jacek Jelonek, Łukasz Bogusławski, David Gaboriaud, Piotr Czaykowski, Łukasz Dominiak, Michał Korkosz, których także można zobaczyć w nagraniu.

Materiały i informacje kampanijne pojawiły się w mediach elektronicznych, drukowanych i społecznościowych. Ponadto przez dwa tygodnie spot kampanii był emitowany w paśmie społecznym TVP. Szacujemy, że z przekazem dotarliśmy do ok. 20 mln osób w Polsce.

– Normalne, że ich dotykam

„Normalne, że ich dotykam” to kampania i program edukacyjny organizowany przez firmę Avon, który objęliśmy swoim patronatem, i w którego realizację angażujemy się wspierając tworzenie materiałów i szkoląc konsultantki. Jego celem jest edukacja dziewcząt ze szkół ponadpodstawowych w zakresie profilaktyki raka piersi – poznawania swoich piersi oraz nauki samobadania. Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem nauczycieli i uczennic. W jego pierwszej edycji w warsztatach wzięło udział ponad 9000 młodych kobiet w 100 szkołach w całej Polsce. Projekt zyskał uznanie ekspertów branżowych i został nagrodzony w konkursie Złote Spinacze oraz Effie. W tym roku kontynuujemy współpracę.

– Zwolnieni z Teorii

Naszym podejściem do profilaktyki „zarażamy” młode pokolenie! Współpraca z organizatorami Olimpiady Zwolnieni z Teorii umożliwiła nam poznanie wspaniałych młodych ludzi, dla których zdrowie jest zasobem wartym dbania. W trakcie warsztatów dla uczestników olimpiady spotkaliśmy się z 39 uczniami i studentami, którzy podjęli się zorganizowania projektów profilaktycznych. Całodniowe spotkanie było dla nas ogromną inspiracją. W wyniku wspólnych działań powstało pięć projektów: Świadomi na zdrowie, Żyjmy aktywnie, Well-digested, Rusz biodrem, Spalmy złe nawyki. Łącznie komunikacja Zwolnionych z Teorii o programie Profilaktyka Na Nowo dotarła do blisko 15 tys. osób! To ogromny sukces młodych aktywistów profilaktycznych!

Program został pozytywnie oceniony przez uczestników. Szczególnie docenili możliwość wzięcia udziału w szkoleniu oraz współpracy z rozpoznawalną organizacją. Osoby, które wypełniły ankietę napisały, że program miał wpływ na ostateczny kształt ich projektu.

“Szkolenie, to była najfajniejsza inicjatywa, z którą się spotkałem przez dwuletnie doświadczenie w olimpiadzie. Można było spotkać się nie tylko z uczestnikami programu, ale również organizatorami jak i zespołem Zwolnionych. To było ciekawe przeżycie, a do dziś nadal jestem zmotywowany do działania, nie tylko społecznego, ale również osobistego” (NN)

“Podobała mi się komunikacja prowadzących z uczestnikami, szczególnie ich energia oraz zaangażowanie, co wprowadzało przyjemną atmosferę” (NN)

“Super były obrazki z ćwiczeniami, jak się na coś oczekuje :). […] to fajna inicjatywa, która pokazuje jak superancką i innowacyjną jest fundacja” (NN)

 

Szukamy sposobów

W październiku 2023 r. weszliśmy w 15 rok działania naszej organizacji. Z niewielkiej organizacji założonej przez Magdę Prokopowicz, staliśmy się 22-osobowym zespołem, który na co dzień pomaga przechodzić przez raka, ale też go unikać. Taka zmiana wymaga zmian w codziennej pracy, uporządkowania działań oraz aktywnego monitorowania systemu opieki i uważności na luki w systemie, które wymagają zapełnienia. Najważniejsze tematy, którymi zaopiekowaliśmy się w zeszłym roku to ciągły rozwój technologiczny, dzięki któremu możemy działać bardziej efektywnie oraz wykorzystywanie badań opinii, dzięki którym możemy lepiej poznać potrzeby naszych odbiorców a przez to lepiej planować nasze działania.

– Rozwój technologiczny

Najważniejszym działaniem, które zakończyliśmy w zeszłym roku było stworzenie portalu Wolontariat Rak’n’Roll. Rozwiązanie to jest naszym autorskim pomysłem, zbudowanym przez 3 wolontariuszy w ścisłej współpracy z zespołem Fundacji. Dzięki portalowi każda osoba, które chce wesprzeć działania Fundacji, może sprawdzić, w jakich działania potrzebujemy w danym momencie pomocy oraz zgłosić się do jego wykonania. Dzięki platformie zautomatyzowaliśmy zawieranie z umów z wolontariuszami oraz generowanie zaświadczeń o przepracowanych godzinach. Zapraszamy na: www.wolontariat.raknroll.pl.

Wśród dalszych prac aktualizacyjnych i rozwojowych znalazły się stworzenie nowej wersji aplikacji Rejestruj Włos kompatybilnej z najnowszymi modelami telefonów, rozwój CRM, by jeszcze lepiej koordynować działania fundacji i sprawniej się komunikować. Przeprowadziliśmy też audyt naszych rozwiązań na AWS i pozyskaliśmy grant od Amazona na dalsze funkcjonowanie rozwiązań technologicznych.

– Badania

Badania społeczne odgrywają coraz większą rolę w planowaniu naszych działań. Przeprowadzone w zeszłym roku badania pomogły nam lepiej poznać ludzi, którzy wspierają naszą Fundację, a także poszerzyć naszą wiedzę m.in. na temat zaangażowania społecznego, czy profilaktyki zdrowotnej. W trakcie badań spotkaliśmy się i rozmawialiśmy z 42 osobami, a ponad 1300 zapytaliśmy o opinię.

Dzięki charytatywnemu wsparciu firm ABR SESTA i Syno Poland przeprowadziliśmy badanie dotyczące profilaktyki zdrowotnej. Pytaliśmy kobiety i mężczyzn o zachowania prozdrowotne, przekonania dotyczące ich skuteczności oraz źródła wiedzy, z których korzystają najczęściej. Uzyskana wiedza pozwoliła nam przygotować skuteczną kampanię Dzień na U, pomaga nam też w codziennej pracy, gdy pracujemy nad edukacją profilaktyczną.

Działamy dzięki wsparciu

Jest wiele osób, instytucji i firm, które wspierają nas w naszej pracy. Dzięki Waszemu zaangażowaniu rak’n’rollowi Podopieczni mogą korzystać z prowadzonych przez nas programów, projektów czy aktywności, a Fundacja może działać i tworzyć kolejne rozwiązania uzupełniające luki w systemie opieki zdrowotnej.

– Darczyńcy indywidualni

To wszystko mogło się wydarzyć dzięki wsparciu Przyjaciół Rak’n’Rolla: darczyńców przekazujących datki jednorazowe i cykliczne, fundraiserów zbierających pieniądze do puszek i w internecie, podatników przekazujących 1,5% podatku. Bardzo się cieszymy, że tak wiele osób obdarzyło nas swoim zaufaniem w 2023 roku, bo dzięki temu możemy planować i organizować pomoc na miarę potrzeb każdego Podopiecznego oraz rozwijać programy fundacji. Szczególnie wdzięczni jesteśmy za ponad 2,6 mln zł z 1,5% podatku. Pamiętajcie o nas przy tegorocznych rozliczeniach PIT.

– Biegam Dobrze

#BiegamDobrze to projekt tworzony we współpracy z Fundacją „Maraton Warszawski”, w którym zwykły bieg można zamienić w taki, który pomaga osobom chorym przejść przez raka. Każdy biegacz decydujący się na udział w biegach FMW może wybrać ścieżkę charytatywną i oprócz wyzwania sportowego podjąć się wyzwania fundraisingowego na rzecz jednej z 10 organizacji pozarządowych. W trzech biegach: 17. Półmaraton Warszawski, Ekiden oraz 45. Maraton Warszawski i biegach towarzyszących Dobrzy Biegacze zdobyli dla nas 443 pakiety, zbierając łącznie ponad 316 000 zł!

Jeśli chcesz dla nas pobiec, szczegóły znajdziesz na: https://www.raknroll.pl/chce-pomoc/biegam-dobrze/

– Wolontariat

Dzięki wsparciu kreatywnych, szczodrych, odważnych przyjaciół naszej Fundacji, rak’n’rollowe dobro płynie w świat: poprawiają rzeczywistość pacjentów onkologicznych, zmieniają schematy myślenia o chorobie nowotworowej i pomagają świadomie dokonywać wyborów służących zdrowiu. Wolontariat to nie tylko konkretne działania, to także aktywna społeczność, która powstaje wokół nich. W zeszłym roku wolontariusze wspierali nas w prowadzeniu linii pomocowej (6 psychologów odbyło 70 rozmów), konsultacjach prawnych dla Podopiecznych (16 prawników przeprowadziło 74 konsultacje), zajęciach sportowych w ramach programu Rolling (treningi tai chi, praktyka yogi). Wolontariusze pomagają nam w codziennych pracach, np. rozpakowywaniu przesyłek z podarowanymi włosami i ich ewidencji), niektórzy tworzą czapki, które możemy sprzedać w rak’n’rollowym sklepie. Dzięki ich zaangażowaniu rak’n’rollowa strefa kibicowania #BiegamDobrze w trakcie biegów Fundacji „Maraton Warszawskim” tętniła życiem i dobrą energią, a przebiegający biegacze mogli liczyć na ogromny aplauz i głośne wsparcie!

Uruchomiony w zeszłym roku Portal Wolontariatu Rak’n’Roll ułatwia dołączenie do zespołu wolontariuszy i znalezienie pracy, która pomaga. Zapraszamy: www.wolontariat.raknroll.pl

– Daj Włos!

Daj Włos! to jeden z pierwszych programów Fundacji. Włosy są ważnym atrybutem kobiecego wyglądu, a ich utrata może być przykrym, czasami traumatycznym, momentem. Peruki są refundowane przez NFZ do wysokości limitu – 250 zł, a cena peruk naturalnych (i dobrej jakości peruk syntetycznych) jest wyjątkowo wysoka. W odpowiedzi na to ruszył program Daj Włos!, w którym kobiety w trakcie leczenia mogą otrzymać za darmo perukę z włosów naturalnych, a od listopada 2020 r. również z włosów syntetycznych. Dzięki temu mogą poczuć się lepiej i mają więcej siły w drodze do zdrowia.

Działanie programu Daj Włos! od początku w dużej mierze opierało się na zaangażowaniu wielu stron. Od darczyńców warkoczy (takich osób było w 2023 r. 13 367), przez salony, które pomagają we właściwym ścięciu włosów (205 w 2023r.) po perukarnię Rokoko, która z przekazanych włosów tka peruki. Od 2020 r. w programie przekazujemy również peruki z włosów syntetycznych, które możemy kupować dzięki naszym Darczyńcom. W zeszłym roku prawie 200 osób wsparło ten cel działania Fundacji. Osoby w trakcie leczenia mogą odebrać perukę w jednym z 14 salonów perukarskich w całej Polsce. Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy bezpłatne peruki otrzymały 582 kobiety.

W roku 2023 zbiórka włosów odbywała się także na eventach organizowanych przez szkoły podstawowe, średnie oraz uczelnie wyższe. W tym roku wsparło nas zbierając warkocze 6 szkół podstawowych z różnych miast Polski. Zebrali na rzecz fundacji ponad 300 pięknych warkoczy. Dwie szkoły średnie z Poznania i Kalisza przeprowadziły zbiórki włosów z wynikiem około 50 warkoczy. Dwie uczelnie wyższe z Krakowa i Kielc przeprowadziły zbiórki włosów z wynikiem ponad 100 warkoczy. Przy okazji akcji ścinania włosów zbierali także datki do puszek na rzecz fundacji.

– Sklep

Od ponad dwóch lat umożliwiamy wsparcie Rak’n’Rolla przez zakup produktów bardzo dobrej jakości w naszym sklepie: www.raknroll-sklep.pl. Większość ubrań w sklepie pochodzi z duńskiej firmy Neutral. Mają całą gamę certyfikatów chroniących nabywcę i planetę. To nasz kolejny sposób, by redukować kancerogeny:  https://neutral.com/pages/neutralresponsibility

W projektowaniu linii autorskich pomogli nam Przyjaciele – Artyści: Małgosia Wójcicka, Sasza Kanavalau i Michał Warecki. Sztuki z tak dobrą energią nie da się łatwo znaleźć.

W 2023 roku rozszerzyliśmy asortyment o naturalne kosmetyki stworzone we współpracy z Full Mellow, nowe wzory skarpet i pin. Nie zabrakło też nowych czapek od naszej wspaniałej wolontariuszki Pani Kasi. Stworzyliśmy jego stacjonarną wersję – ze sklepowym pop-upem można było nas spotkać na wydarzeniach takich jak: Półmaraton Warszawski, Maraton Warszawski, Ekiden, Biegi w Szczawnicy, Bikeday, kiermaszu w Sanofi i SHOM. Co ważne, cały dochód ze sprzedaży przeznaczamy na realizację celów statutowych.

– Darczyńcy biznesowi

Długofalowe relacje są fundamentem naszej pracy. Współpraca z biznesem to partnerstwa, w których najważniejsza jest obopólna chęć dobro-działania. Dzięki nim możemy planować z wyprzedzeniem i skuteczniej czynić rak’n’rollowe dobro. W 2023 roku współpracowaliśmy z ponad 100 firmami. Wśród największych naszych Partnerów znalazły się: Alior Bank i Fundacja Alior Banku, Auchan, Avon Cosmetics Polska, Bridgestone, Grupa EFL – Europejski Fundusz Leasingowy S.A. i Credit Agricole, Kaufland, Nationale-Nederlanden, Novartis, Nice to Fit You, Roche, Recman, Tatuum, T-Mobile, Polenergia, Muzeum Narodowe.

Nie ma Rak’n’Rolla bez Was! To zdanie, które często nam towarzyszy i w które głęboko wierzymy. Dziękujemy każdemu, kto poświęcił nam swój czas i talent, by wspólnie pomagać chorym przejść przez raka. Rok 2023 zakończyliśmy z poczuciem dobrze wypełnionego zadania, ale też ze świadomością, że dużo pracy przed nami. Dziękujemy, że byliście i jesteście w tym z nami. Dzięki Wam mamy odwagę i możliwość działać dalej!                          

Love, Peace & Rak’n’Roll

 

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll