Aktualności

Startujemy z kolejną rak’n’rollową akcją fundraisingową. Odważnymi artystycznymi portretami kobiet w trakcie i po onkoterapii otwieramy temat konsekwencji, jakie niesie dla pacjentów i pacjentek onkologicznych utrata włosów i zachęcamy do wpłacania środków na zakup wysokojakościowych peruk z włosów syntetycznych, które następnie nieodpłatnie przekażemy osobom w trakcie leczenia. Każdy może wesprzeć akcję na stronie www.raknroll.pl/zbieramnawlosy.

„Zbieram na włosy” – nowa kampania Rak’n’Rolla

Bohaterkami kampanii „Zbieram na włosy” jest 6 kobiet, które w czasie swojego leczenia zgłosiły się do Fundacji po perukę. Akcja zwraca uwagę na to, jak trudna i wykluczająca z życia społecznego może być dla pacjentów onkologicznych utrata włosów. Jak mówi Weronika – podopieczna Rak’n’Rolla i, jedna z bohaterek kampanii „Zbieram na włosy”: – W momencie, w którym tracimy włosy, nie z własnej woli tylko w wyniku choroby, wypadku czy czegokolwiek, to jest tak traumatyczne przeżycie, tak ciężkie, że trudno jest nawet ubrać to w słowa, nawet o tym opowiadać. Kobieta czuje się wtedy po prostu odczłowieczona. Dla mnie to było coś bardzo traumatycznego.

Utrata włosów w wyniku chemioterapii może być traumą

Według ekspertów portalu Zwrotnik Raka utrata owłosienia w chemioterapii dotyczy około 65% pacjentów onkologicznych: „wypadanie włosów spowodowane przyjmowaniem chemioterapii oznacza dla wielu chorych na raka poważne obciążenie i źródło stresu. Według badań, aż 47% pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie jako najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Efekt ten jest na szczęście z reguły odwracalny. Włosy zaczynają odrastać około 3-6 miesięcy po zakończonej terapii” (źródło).

Dostępność peruk dla chorych onkologicznie

Peruki są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do wysokości limitu – 250 zł. Jednak cena peruk naturalnych (i dobrej jakości peruk z włosów syntetycznych) jest o wiele wyższa. Dlatego właśnie uruchomiliśmy Program Daj Włos!, w ramach którego osoby w trakcie leczenia mogą otrzymać za darmo perukę naturalną, a od listopada 2020 r. również wysokojakościową perukę z włosów syntetycznych. Od 2011 roku przekazaliśmy 4327 peruk, jednak potrzeby są dużo większe i obecnie czas oczekiwania na „nowe fryzury” jest dla pacjentek zbyt długi.

Program finansowany jest ze środków pochodzących od darczyńców indywidualnych i biznesowych. W związku z rosnącą liczbą pacjentek zgłaszających się po pomoc konieczne jest zwiększenie budżetu, z którego zostaną kupione kolejne peruki. Pomóc w tym ma akcja „Zbieram na włosy”. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której każda kobieta zgłaszająca się do nas będzie mogła otrzymać perukę na początku terapii.

 

Twórcy kampanii „Zbieram na włosy”

W ramach „Zbieram na włosy” bohaterki kampanii – kobiety w trakcie i po onkoterapii – wzięły udział w artystycznej sesji zdjęciowej, która powstała przy współpracy z artystką włosów, stylistką i projektantką Jagą Hupało – włosy bohaterek zostały zastąpione elementami scenograficzno-kostiumowymi z nieoczywistych przedmiotów, np. zmywaków kuchennych, zdjęcia stworzył Andrzej Świetlik – portrecista wybitnych przedstawicieli świata kultury i nauki. Za realizację odpowiadała agencja HAVAS.

Pomysł: Jacek Maciejewski, Andrzej Świetlik
Zdjęcia: Andrzej Świetlik
Artyści włosów: Jaga Hupało, Gustaw Michalak / Born To Create
Zespół kreatywny: Rafał Ryś, Mariusz Bruchacki / Havas Warsaw
Produkcja: Agnieszka Wiewiórska, Katarzyna Krakówka / Havas Warsaw
Make up: Aneta Kolendo-Borowska / Bless Me
Asystentka fotografa: Ewelina Kot
Wata cukrowa: Anna Drelich, Maja Dulkowska / Słodka nić
Realizacja i montaż wideo: Mariusz Sieńko, Łukasz Grzeszczyk
Dźwięk: Anna Kufirska
Influencer marketing: Lettly
Wsparcie mediowe: Renata Wasiak-Sosnowska, Maria Bielecka / Havas Media Group
Udostępnienie nośników: Jet Line (kampania ogólnopolska), AMS, Stroer (nośniki w Warszawie)
Bohaterki: Aneta Siwiec, Weronika Skolimowska, Ewelina Dróżdż, Agnieszka Majnert, Monika Mocek, Aleksandra Gaus

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll