Aktualności

Hej! Tu Fundacja Rak’n’Roll! Oto coroczne podsumowanie!

Rak’n’rollowy rok 2018 to pomoc 63 Podopiecznym w zebraniu 1 775 500 zł na przejście przez raka, zapewnienie prawie 750 godzin bezpłatnego wsparcia psychologicznego, zorganizowanie warsztatów dla 400 kobiet w trakcie leczenia i po terapii, kontynuacja programu pomocy dla osób po raku, opieka dla 46 kobiet w ciąży chorych na raka. To wsparcie 414 łysych piękności w trakcie chemioterapii perukami z naturalnych włosów! I nowatorska kampania, która dała dziewczynom moc do pokochania swoich piersi i umówienia się na badanie USG.

Od 9 lat pomagamy godnie przechodzić chorobę nowotworową, żyć dobrze i z radością. Tworzymy programy, które są odpowiedzią na luki w systemie a dotyczą potrzeb chorych i ich bliskich. Mówimy o raku rzeczowo i odważnie, przełamujemy tabu, uświadamiamy, a przede wszystkim – dajemy energię do przejścia przez chorobę. Robimy to, by wypełnić wolę naszej założycielki Magdy Prokopowicz, która jako pierwsza głośno mówiła o tym, że z rakiem można żyć a nawet dawać życie!

Rak’n’Roll to wsparcie chorych na raka i ich bliskich

Fundamentem naszej działalności jest wsparcie osób chorych w przejściu przez raka. Robimy to na wiele sposobów. Prowadzimy chorych i ich rodziny przez meandry systemu opieki onkologicznej, pomagamy w zbieraniu środków na leczenie, oferujemy bezpłatną opiekę psychoonkologa, a w każdą środę dodatkowo udostępniamy pomoc psychologa w ramach Telefonu Zaufania. Organizujemy warsztaty pięknościowe i rękodzieła.

W 2018 roku pod opieką Fundacji znajdowało się 63 Podopiecznych, którym pomogliśmy w zebraniu
1 775 500 zł na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji oraz kosztów okołoterapeutycznych. Udzieliliśmy prawie 650 godz. konsultacji psychoonkologicznych, psychologowie służyli wsparciem przez ok. 100 godzin w Telefonie Zaufania. Zorganizowaliśmy również 72 warsztaty pięknościowe, rozwoju osobistego i rękodzieła – wzięło w nich udział ok. 400 dziewczyn!

Leczenie onkologiczne może wiązać się z powikłaniami, które wpływają na samopoczucie chorego. Terapia często wiąże się z amputacją, zostawia blizny, wywołuje problemy skórne czy uszkodzenia nerwów. Zabiegi medycyny estetycznej mogą pomóc w większości przypadków. Jednak wiedza na ten temat nadal jest nikła i lekarze często odmawiają zabiegu osobom z doświadczeniem onkologicznym. Dlatego wraz z ekspertami Kliniki Estell rozpoczynamy akcję #odNOWAzESTELL. Kilkanaście Podopiecznych Fundacji skorzystało z konsultacji lekarskich i zabiegów medycyny estetycznej.

Rak’n’Roll to programy, uzupełniające luki w systemie i wspierające chorych

Program Boskie Matki jest misyjnym programem Fundacji, realizacją marzenia i woli Magdy Prokopowicz – założycielki Fundacji Rak’n’Roll. To kompleksowy program, zapewniający kobietom w ciąży chorym na raka bezpłatną opiekę onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną i urodową. W 2018 roku otoczyliśmy opieką 46 kobiet w ciąży chorych na raka i powitaliśmy na świecie 36 boskich dzieci 🙂

Działania w 2018 roku rozpoczęliśmy od współorganizacji spotkania Międzynarodowej Grupy Badawczej Rak, Płodność i Ciąża (ang. INCIP). Celem konferencji było wypracowanie nowych kierunków badań w leczeniu kobiet ciężarnych chorych na raka oraz podzielenie się wynikami obserwacji zdrowia dzieci, których matki były poddane terapii w trakcie ciąży. Lekarze z 15 krajów, w tym, m. in. USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Czech i Szwecji, w dowód uznania dla polskich naukowców, postanowili po raz pierwszy zorganizować spotkanie w naszym kraju. W trakcie obrad międzynarodowemu gronu ekspertów przedstawiony został program „Boskie Matki” Fundacji Rak’n’Roll – Wygraj Życie, jedyny w Europie program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka.

W czerwcu zorganizowaliśmy szkolenie dla lekarzy onkologów, w trakcie którego specjaliści ginekolodzy ze Szpitala Bielańskiego dzielili się swoją wiedzą z zakresu metod zachowania płodności u kobiet chorych onkologicznie.

6 października po raz czwarty obchodziliśmy Dzień Boskich Matek. Uczciliśmy go publikując opracowane przez zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników Stanowisko odnośnie wykonywania badania USG piersi u ciężarnych! Rak piersi jest najtrudniejszym w rozpoznaniu nowotworem w czasie ciąży. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że rosnący guz w piersi traktowany jest jako fizjologiczna odpowiedź tkanki gruczołowej na zmiany hormonalne związane z ciążą. Niestety równolegle jest także najczęściej występującym. W efekcie u kobiet w ciąży jest diagnozowany nawet do 7 miesięcy później niż w grupie kobiet nieciężarnych, co dramatycznie pogarsza rokowania.

Rok 2018 w programie Boskich Matek zamknęliśmy publikacją dokumentu „Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie” na stronach Ministerstwa Zdrowia!

iPoRaku – program dla osób, które powróciły do zdrowia i chcą ruszyć w życie. Rak daje w kość, ale życie po raku to także wyzwanie. Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej. Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, uruchomiliśmy program iPoRaku, który zapewnia kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i jest na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia. Kształt programu został opracowany we współpracy z podopiecznymi Fundacji.
Trzeci rok działania programu iPoRaku to kontynuacja działań. W trzeciej edycji bierze udział 40 osób z całej Polski. Podopieczni programu objęci są opieką psychologa, psychotraumatologa oraz doradcy zawodowego. Ponadto mają możliwość udziału w zajęciach sportowych, konsultacjach ze specjalistą ds. wizerunku, warsztatach urodowych, a także sesjach coachingowych.

Daj włos! Obetnij włosy w dobrym celu na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Peruki z naturalnych włosów są nierefundowane przez NFZ. W 2018 roku otrzymaliśmy 46 500 przesyłek z włosami (to prawie 900 paczek tygodniowo)! Dzięki wielkim sercom darczyńców Daj Włos!, zaangażowaniu właścicieli i pracowników 730 współpracujących salonów fryzjerskich, Wolontariuszom dzielnie wpisującym dane darczyńców oraz perukarni Rokoko, mogliśmy przekazać kobietom w trakcie leczenia onkologicznego aż 414 peruki z włosów naturalnych. Od początku programu prawie 1700 kobiet otrzymało od nas peruki, których łączna wartość to ok. 6 800 000 zł.

W programie Poczekalnie Onkologiczne zbudowaliśmy Punkt Informacyjny przy wejściu głównym warszawskiego Centrum Onkologii Instytutu oraz wymieniliśmy sprzęt komputerowy w Poradni oraz Klinice Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej, by pacjentki szybciej otrzymywały pomoc.

Fundacja Rak’n’Roll to zaangażowanie!

#Biegam Dobrze – promujemy ideę biegania charytatywnego.
Od 2015 roku, we wszystkich biegach Fundacji Maraton Warszawski można wziąć udział, wspierając jednocześnie wybraną organizację partnerską. W 2018 roku, w trzech biegach (Półmaraton Warszawski, Ekiden, Maraton Warszawski) 719 Dobrych Biegaczy pobiegło dla Rak’n’Rolla. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać prawie 530 000 zł. Zebrane pieniądze niezmiennie przeznaczamy na „cycki, nowe fryzury i dragi”, czyli działalność statutową. To codzienna opieka nad naszymi Podopiecznymi, zapewnienie bezpłatnej opieki psychoonkologa chorym i ich bliskim, ale też prowadzenie naszych programów wsparcia – objęcie opieką kolejnych Boskich Matek, stworzenie kolejnych grup iPoRaku, utkanie peruk Daj Włos! i przekazanie ich bezpłatnie kobietom w trakcie leczenia, organizowanie warsztatów pięknościowych i rękodzieła oraz uczłowieczanie kolejnych poczekalni.

Rak’n’Rolling: Biegi górskie w Szczawnicy, Górski Obóz Biegowy Tatra Running, treningi biegowe
Rak’n’Rolling to projekt sportowo-terapeutyczny, którego celem jest propagowanie aktywności fizycznej, podróżowania i pokonywania własnych ograniczeń, jako motywacji do przejścia przez raka i powrotu do normalnego życia po chorobie. W tym roku nasi wspaniali rak’n’rollowcy wzięli udział w półmaratonach, maratonach i oczywiście w Biegach Górskich w Szczawnicy. Poprzez takie akcje pokazujemy, że to, co wydaje się niemożliwe – jest do zrobienia! Raka też można pokonać. Wiemy, że nie jest to proste, wymaga dużo siły, wiary, i samozaparcia. Ale wiemy też, że warto podjąć wysiłek, bo nagrodą jest życie.

W 2018 r. dla podopiecznych Fundacji zorganizowaliśmy górski obóz biegowy Tatra Running. 15 osób po chorobie nowotworowej wzięło udział w czterodniowym obozie, na którym mierzyli się ze swoimi słabościami i odkrywali siłę wewnętrznej motywacji. Zmagali się z kilometrami, przewyższeniami, wiatrem, deszczem, śniegiem i słońcem, by wzmocnić swą siłę fizyczną i zahartować ducha.Każdy z nich przeszedł przeszedł przez raka, a na jesieni 2018 roku przebiegł Tatry! To się nazywa rak’n’rollowy duch!

15 grudnia 2018 r. w myśl maksymy „byle do wiosny” Rak’n’Roll zorganizował w Warszawie trening biegowy. Pod okiem profesjonalistów dwie grupy – „szybcy” i „dzicy” pokonywali dystanse, wykonywali ćwiczenia oraz uczyli się jak na nizinach przygotowywać się do biegów górskich. 

Wykopmy raka
4 marca braliśmy udział w sportowej imprezie charytatywnej, promującej kulturę fizyczną i wspierająca nasze działania. W ramach aktywności odbyły się m.in:  turniej piłkarski, pokazowy mecz gwiazd You Tube oraz warsztaty dla dzieci.

PGNiG SUPERLIGA mecz różowej wstążki
7 marca w Opolu Gwardia Opole i Chrobry Głogów  zagrali Mecz Różowej Wstążki, którego partnerem była fundacja Rak’n’Roll. Mecz zwracał uwagę na profilaktykę raka piersi i przypominał o konieczności systematycznych badań.

Bike Day
Cykl wydarzeń (5 spotkań) promujących zdrowy styl życia i dojazd do pracy rowerem. W ramach imprez, które odbywały się w dużych biurowcach, uczestnikom oferowane były bezpłatne przeglądy rowerów, quiz edukacyjny („Zdrowie zaczyna się w głowie”) oraz rywalizacja na trenażerach. Przejechane przez pracowników kilometry przełożyły się na środki dla fundacji.

Rak’n’Roll to nowe podejście do profilaktyki!

Kampania Coś do nich mam!
Z badań przeprowadzonych w 2017 roku wiedzieliśmy, że Polki nie badają piersi, bo boją się wyniku, ale też wstydzą się swoich cycków! W Dzień Zdrowia Piersi wystartowaliśmy z nową kampanią „Coś do nich mam!”. Skupiliśmy się w niej na potwierdzaniu zdrowia piersi i namawialiśmy do dbania o swoje cycki, na takiej samej zasadzie jak w przypadku pielęgnacji paznokci czy cery. Uważamy, że badanie USG piersi powinno być takim samym kobiecym rytuałem jak wizyta u kosmetyczki.

Tak niestandardowe podejście do komunikacji było możliwe dzięki autorskiemu opracowaniu a następnie przygotowaniu wielkiej premiery zupełnie wyjątkowego na polskim rynku produktu – żelu, którego wystarczy użyć raz w roku, aby zachować piękno i potwierdzić zdrowie swoich piersi. Produkt był dopasowany do każdego kształtu piersi – zezowatych, sterczących, trójkątnych… a nawet silikonowych! Ten cudowny produkt to nic innego jak żel do USG. Ten sam, którego lekarz używa podczas każdego badania! Koncepcja spodobała się licznym gwiazdom i influencerkom, które miały na tyle odwagi, by… pokazać swoje cycki. Co więcej, mając na myśli swój biust, odważnie wypowiedzieć dwuznaczne hasło kampanii „Coś do nich mam”.

W ramach kampanii #CosDoNichMam na kobiety czekało 7 tysięcy badań USG dofinansowanych przez głównego partnera akcji AVON Kontra Rak Piersi. Umówić się na wizytę można było za pośrednictwem facebook’owej aplikacji Messenger lub telefonicznie od 15 października.

Potwierdź zdrowie!
W czerwcu 2018 r. przeprowadziliśmy wspólną akcję z Nationale-Nederlanden, w której przypominaliśmy o zdrowych nawykach, umożliwiając skorzystanie z bezpłatnej konsultacji specjalistów oraz namawialiśmy do potwierdzania zdrowia! Mieszkańców Szczecina, Koszalina, Słupska, Gdyni i Gdańska zaprosiliśmy do czterech mobilnych gabinetów można było zrobić USG piersi lub jąder, a także obejrzeć znamiona!

Różowe Lato
W wakacje ruszyliśmy w Polskę z AVON Polska! W weekendy lipca i sierpnia mogliście nas spotkać na plażach, gdzie w mobilnych gabinetach można było zrobić USG piersi i korzystać z mnóstwa wiedzy profilaktycznej, muzyki i zabawy. Byliśmy tam z naszymi cyckowymi i jądrowymi naklejkami badawczymi!

Rak’n’Roll to mówienie głośno o ważnych tematach!

Systemowa poprawa sytuacji chorych na raka
Poprawienie sytuacji chorych na raka to także działania, mające na celu zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Dlatego wraz z innymi organizacjami pacjenckimi angażujemy się w rozmowy w Ministerstwie Zdrowia oraz w Parlamencie, by głos pacjentów został uwzględniony w prowadzonych pracach nad zmianami aktów prawnych określających zasady działania systemu w Polsce.

Szkolenia dla firm
W 2018 roku kontynuowaliśmy nasze zaangażowanie w edukację profilaktyczną oraz odczarowywanie raka. Zwracaliśmy uwagę na sposoby zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. Mówiliśmy również o tym w jakiej sytuacji znajduje się chory oraz jego bliscy oraz w jaki sposób można okazać wsparcie. W prowadzonych przez nas szkoleniach wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski.

W 2018 roku kontynuowaliśmy zaangażowanie w długofalowe projekty: Forum Raka Płuca, BreastFit, Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!, Choroba? Pracuję z nią!

Rak’n’Roll to zbieranie funduszy!

Kampania 1% podatku
W pierwszym kwartale 2018 roku zrealizowaliśmy kampanię „Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów”. Jej celem było pozyskanie 1% podatku na przejście przez raka. Poprzez zastosowaną grę słowną zwracaliśmy uwagę, że do działania potrzebujemy procentów, ale innych niż może się wydawać. Potrzebuje 1% podatku. To podstawa finansowania naszej działalności pomocowej.
Razem z rzemieślniczym browarem Inne Beczki uwarzyliśmy bezalkoholowe piwo o nazwie KRS 0000 338 803. Piwo zostało rozlane do 15000 butelek i rozdystrybuowane do ponad 50 lokali gastronomicznych w całym kraju. Piwo było dostępne także w sklepie internetowym frisco.pl.

Opublikowaliśmy inspirujące filmy opowiadające autentyczne prywatne historie chorych i ozdrowieńców związanych z Fundacją. Filmy przypominały, że działań Rak’n’Rolla nie byłoby bez środków z 1%. „Miłość” opowiada romantyczną historię Gosi i Dawida, „Zabawa” przedstawia historię Oli a „Wygrana” to historia Michała.

Rezultat kampanii to 1 083 760,64 zł. Swój 1% podatku przekazało nam 14 200 podatników. Wartość 1% przekazanego Fundacji wzrosła o 15%.

Do tej pory „Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów” uzyskało: 5 statuetek w konkursie KTR i 4 w konkursie Innovation2018 oraz 3 w konkursie Złote Spinacze. Sprawiliśmy, że każdy ma teraz dobry powód aby napić się piwa. Na zdrowie!

Programy partnerskie
W 2018 roku kontynuowaliśmy współpracę z partnerami, którzy dzielili się z nami częścią dochodu ze sprzedaży swoich produktów. Wśród produktów z sercem były m.in. woda Oshee, bransoletki Kaminsky Design, czapki Brain Inside, burger Soul Food Koszyki, perfumy Mo61.
Ale 2018 rok to także nowe charytatywne kolaboracje m.in. ze Świątecznym Koncertem SGH, kwiaciarnią internetową Euroflorist, siecią kawiarni ekologicznych Organic Cofee, firmą Hair Medic, sklepem internetowym Minish, warszawskim sprzedawcą prądu Lumi.

Działanie Fundacji jest możliwe dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach. Dziękujemy Wolontariuszom, którzy dają nam swój czas i umiejętności, by razem pomagać chorym przejść przez raka. Bardzo dziękujemy za każdy 1%, za każdą wpłatę dla Podopiecznego czy pomysł na finansowe wsparcie Fundacji. Dziękujemy też firmom, które zechciały wesprzeć programy dla chorych. Razem wyrollujemy raka! 🙂

Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów.
Przekaż 1% na przejście przez raka.
KRS 0000 338 803

Skorzystaj z programu PITax do automatycznego wypełniania PIT-u.
Pobierz PIT program

Wypełnij PIT online przez stronę PITax.pl:
Wypełnij PIT online

Jeśli korzystasz z innego programu, wpisz nasz KRS 0000 338 803

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll