Konferencję robimy dla każdego i każdej z nas! Jeśli rak zajmuje jakiekolwiek miejsce w Twoich myślach, to przyjdź o tym pogadać. Zrobimy rakowi „BU!”. W 15. roku naszego pomagania chcemy zrobić coś niezwykłego, kolejny raz rzucić wyzwanie i zmienić schematy myślenia o raku. To taki nasz sposób świętowania, do którego serdecznie zapraszamy!
Na scenie Auli Głównej SGH w Warszawie, będzie samo gęste!
W bloku „Jest sobie rak” mówcy skupią się na optyce człowieka w procesie chorowania. Pierwsi mówcy to ozdrowieńcy, których doświadczenie i otwartość opowiadania o nim z pewnością będzie mocnym startem dnia. O tym, jak to jest być pacjentem i podmiotowości pacjenta opowie Aga Szuścik. Bogusia i Paweł Ługowscy, poszukają odpowiedzi na pytanie, czy choroba musi oznaczać przerwę w życiu? Po nich osoby pracujące z chorymi poszerzą ten horyzont. Mariola Kosowicz opowie o żałobie po zdrowiu, której doświadczyło wielu z nas. Blok zamknie Alicja Długołęcka: co zrobić, żeby nie stracić kontaktu z własnym ciałem podczas choroby? Emocji nie zabraknie, ale nie tylko serca się otworzą.
Blok „Słowo na R” zagłębi nas w sferze języka, którym świadomie lub nie, kreujemy przestrzeń do chorowania, a raczej – zdrowienia. Czy, a raczej: jak wpływa na chorych to, jak mówimy o tej chorobie w rozmowach, dziennikarskich publikacjach, sztuce, filmie, komunikacji marketingowej. Przyjrzyjmy się, jakie to ma znaczenie. Rozmowa panelowa, z doborowym zestawem mówców. Rozmowę Małgosi Sajan – pacjentki, Małgorzaty Majewskiej – językoznawczyni, Anny Czubaszek – filmoznawczyni, dramaturżki Weroniki Szczawińskiej oraz reklamiarza Jacka Maciejewskiego poprowadzi redaktorka Monika Rachtan. Do tego, speech Anji Franczak o sztuce żegnania.
W bloku „Sprzymierzeni, profilaktyka nad przedpolach” głos oddamy organizacjom, które stawiają sobie inne cele niż Rak’n’Roll, ale także utrudniają rakowi życie. Jeśli profilaktyka to zapobieganie, to oni to robią. O swoich działaniach opowiedzą świetni ludzie z: Fundacji Malachite Minds, Fundacji SEXEDPL, Czytamy etykiety, Fundacji Można Zwariować, Las na Zawsze, Krajobraz, Michał Paca, Demagog. Na koniec Julia Kaffka, głos pokolenia, które pozwala sobie na to, o czym zapomniały wcześniejsze generacje: na troskę o siebie.
Bardzo jesteśmy ciekawi tych wystąpień!
Bądźcie z nami już w najbliższy czwartek. Więcej informacji i bilety na stronie: rakoff.org