Aktualności

Hej! Tu Fundacja Rak’n’Roll! Czas na doroczne podsumowanie!

W 2017 roku pomogliśmy 70 Podopiecznym w zebraniu 1 224 000 zł na przejście przez raka, zapewniliśmy ponad 600 godzin bezpłatnego wsparcia psychologicznego, zorganizowaliśmy 25 warsztatów dla 300 kobiet w trakcie leczenia i po terapii, rozwinęliśmy program pomocy dla osób po raku, otoczyliśmy opieką 48 kobiet w ciąży chorych na raka i powitaliśmy na świecie 52 boskich dzieci, przekazaliśmy 452 peruki z naturalnych włosów kobietom w trakcie chemioterapii! Dodatkowo wyremontowaliśmy największą poczekalnię warszawskiego Centrum Onkologii. I uruchomiliśmy Radio Rak’n’Roll – gramy z życiem dla każdego, kto lubi moc lub jej potrzebuje!

Od 8 lat pomagamy godnie przechodzić chorobę nowotworową, żyć dobrze i z radością. Tworzymy programy, które są odpowiedzią na luki w systemie a dotyczą potrzeb chorych i ich bliskich. Mówimy o raku rzeczowo i odważnie, przełamujemy tabu, uświadamiamy, a przede wszystkim – dajemy energię do przejścia przez chorobę. Robimy to, by wypełnić wolę naszej założycielki Magdy Prokopowicz, która jako pierwsza głośno mówiła o tym, że z rakiem można żyć a nawet dawać życie!

Rak’n’Roll to wsparcie chorych na raka i ich bliskich

Fundamentem naszej działalności jest wsparcie osób chorych w przejściu przez raka. Robimy to na wiele sposobów. Prowadzimy chorych i ich rodziny przez meandry systemu opieki onkologicznej, pomagamy w zbieraniu środków na leczenie, oferujemy bezpłatną opiekę psychoonkologa, a w każdą środę dodatkowo udostępniamy pomoc psychologa w ramach Telefonu Zaufania. Organizujemy warsztaty pięknościowe i rękodzieła.
W 2017 roku pod opieką Fundacji znajdowało się 70 Podopiecznych, którym pomogliśmy w zebraniu 1 224 000 zł na pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji oraz kosztów okołoterapeutycznych. Udzieliliśmy ponad 500 godz. konsultacji psychoonkologicznych, psychologowie służyli wsparciem przez ok. 100 godzin w Telefonie Zaufania. Dzięki zaangażowaniu w program „Pytaj i czuj się bezpieczna” nasze Podopieczne mają dostęp do bezpłatnej konsultacji z zakresu onkoplastyki piersi oraz w wybranych przypadkach mogą poddać się bezpłatnej rekonstrukcji piersi. Zorganizowaliśmy również 25 warsztatów pięknościowych i rękodzieła – wzięło w nich udział 300 dziewczyn!

Rak’n’Roll to programy, uzupełniające luki w systemie i wspierające chorych

Program Boskie Matki jest misyjnym programem Fundacji, realizacją marzenia i woli Magdy Prokopowicz – założycielki Fundacji Rak’n’Roll. To kompleksowy program, zapewniający kobietom w ciąży chorym na raka bezpłatną opiekę onkologiczną, ginekologiczno-położniczą, psychologiczną, dietetyczną, rehabilitacyjną i urodową. W 2017 roku otoczyliśmy opieką 48 kobiet w ciąży chorych na raka i powitaliśmy na świecie 52 boskich dzieci 🙂

W mijającym roku, we współpracy z Prezesem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. Mirosławem Wielgosiem, doprowadziliśmy do stworzenia przez wybitnych ginekologów, położników i onkologów oraz opublikowania bardzo ważnego dokumentu „Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego u kobiet w ciąży chorych onkologicznie”. Publikacja pomaga w upowszechnianiu wiedzy na temat prowadzenia ciąży z równoległym leczeniem onkologicznym, wskazuje wyspecjalizowane ośrodki, w których leczone mogą być Boskie Matki oraz zwraca uwagę na, uśpioną w przypadku ciężarnych, czujność onkologiczną.

W 2017 roku kontynuowaliśmy nagłaśnianie tematu pogodzenia ciąży i leczenia onkologicznego Wzięliśmy udział w 5 konferencjach naukowych i spotkaniach szkoleniowych z prelekcjami na temat programu, docierając do ponad 1000 lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz studentów kierunków medycznych.

6 października po raz trzeci obchodziliśmy Dzień Boskich Matek. Pomyśleliśmy uczczeniu go muralem Boskiej Matki, bo to piękna i trwała forma komunikacji społecznej. Weszliśmy w przestrzeń miejską, by pokazać, że Boskie Matki są wśród nas. Jej portret namalował artysta, od początku związany z fundacją, współtworzący jeszcze ideę Boskich Matek z Magdą Prokopowicz, no i pięknie portretujący kobiety – Michał Warecki. Symboliczna boska jest piękna, kobieca, dostojna, refleksyjna. Kolorystyka obrazu energetyczna, wyrazista, mocna w swoim wyrazie. Mural na budynku przy Wroniej 50 będzie z nami do 2020 roku.

iPoRaku – program dla osób, które powróciły do zdrowia i chcą ruszyć w życie. Rak daje w kość, ale życie po raku to także wyzwanie. Społecznie problem uważa się za rozwiązany, a faktycznie ozdrowieniec rozpoczyna nową walkę, o życie po. O to, żeby choroba nie wróciła i o to, aby nauczyć się funkcjonować bez niej. Widząc, że brakuje systemowych rozwiązań dla takich pacjentów, uruchomiliśmy program iPoRaku, który zapewnia kompleksową pomoc ozdrowiałym chorym i jest na tyle elastyczny, aby zaspokoić ich najważniejsze potrzeby, a tym samym pomóc im wrócić na stronę życia. Kształt programu został opracowany we współpracy z podopiecznymi Fundacji.
Drugi rok działania programu iPoRaku to rozszerzenie jego działania na sześć miast: Gdańsk, Kraków, Katowice, Poznań, Warszawę i Wrocław. W drugiej edycji bierze udział 60 osób z całej Polski. Podopieczni programu objęci są opieką psychologa, psychotraumatologa oraz doradcy zawodowego. Ponadto mają możliwość udziału w zajęciach sportowych, konsultacjach ze specjalistą ds. wizerunku, warsztatach urodowych, a także sesjach coachingowych.

Daj włos! Obetnij włosy w dobrym celu na peruki dla kobiet w trakcie chemioterapii. Peruki z naturalnych włosów są tylko częściowo refundowane przez NFZ, a dopłata do nich jest wyjątkowo wysoka. W 2017 roku otrzymaliśmy 37 000 przesyłek z włosami (to około 700 paczek tygodniowo)! Dzięki wielkim sercom darczyńców Daj Włos!, zaangażowaniu właścicieli i pracowników 720 współpracujących salonów fryzjerskich, Wolontariuszom dzielnie wpisującym dane darczyńców oraz perukarni Rokoko, mogliśmy przekazać kobietom w trakcie leczenia onkologicznego aż 452 peruki z włosów naturalnych. Od początku projektu prawie 1200 kobiet otrzymało od nas peruki, których łączna wartość to ok. 4 800 000 zł.

Jednym z ważniejszych projektów Fundacji w mijającym roku było przeprowadzenie największego remontu w historii programu Poczekalnie Onkologiczne – generalnej renowacji poczekalni D Poradni Onkologicznej COI w Warszawie. W wyremontowanej poczekalni każdego tygodnia ok. 1500 Pacjentów z całej Polski oczekuje na wizytę. Eksperci wskazują, że odpowiednio dobrane kolory i projekt wnętrza mają korzystny wpływ na samopoczucie Pacjenta onkologicznego i jego nastawienie do przejścia przez raka. Do tej pory było to miejsce ciemne, które nie napawało optymizmem. Generalnemu remontowi poddaliśmy 200m2 powierzchni. Odnowiliśmy łazienki, rozprowadziliśmy instalację wentylacyjną, naprawiliśmy ściany i drzwi. Zniknęła ciężka i ciemna boazeria. Cała przestrzeń została pomalowana, a stare siedziska zastąpiliśmy wygodnymi, kolorowymi fotelami i miękkimi krzesłami. Ściany ozdobiliśmy zdjęciami osób, które przeszły przez raka i chcą dzielić się swoim doświadczeniem z tymi, którzy są na początku lub w trakcie tej drogi. Oddaliśmy do użytku jasną, funkcjonalną przestrzeń przyjazną Pacjentom. Przeprowadzony przez nas remont został wyróżniony przez redakcję portalu zwrotnikraka.pl wśród TOP10 Polskiej Onkologii w 2017 roku!

Mijający rok był dla nas niezwykły również dlatego, że uruchomiliśmy Radio Rak’n’Roll! To pierwsza rozgłośnia radiowa grająca z życiem dla życia! Powstało, bo muzyka ma wielką moc wyzwalania siły i dobrej energii. Jest źródłem, z którego czerpiemy w każdym momencie życia. Radio Rak’n’Roll daje dobrą energię i jest dla każdego kto potrzebuje mocy na co dzień. W zdrowiu i w chorobie. Bo muzyka od wielu lat z powodzeniem jest też stosowana jako wsparcie terapii onkologicznej. Dobrze dobrane dźwięki wzmacniają pozytywne doznania, ale też potrafią chorego wyciszyć, łagodzić poczucie lęku i niepokoju. Słuchajcie nas na platformie Open FM!

Fundacja Rak’n’Roll to zaangażowanie!

#Biegam Dobrze – promujemy ideę biegania charytatywnego.
Od 2015 roku, we wszystkich biegach Fundacji Maraton Warszawski można wziąć udział, wspierając jednocześnie wybraną organizację partnerską. W 2017 roku, w trzech biegach (Półmaraton Warszawski, Ekiden, Maraton Warszawski) 396 Dobrych Biegaczy pobiegło dla Rak’n’Rolla. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać prawie 325 000 zł. Zebrane pieniądze przeznaczamy na „cycki, nowe fryzury i dragi”, czyli działalność statutową. To codzienna opieka nad naszymi Podopiecznymi, zapewnienie bezpłatnej opieki psychoonkologa chorym i ich bliskim, ale też prowadzenie naszych programów wsparcia – objęcie opieką kolejnych Boskich Matek, stworzenie kolejnych grup iPoRaku, utkanie peruk Daj Włos! i przekazanie ich bezpłatnie kobietom w trakcie leczenia, organizowanie warsztatów pięknościowych i rękodzieła oraz uczłowieczanie kolejnych poczekalni.

Rak’n’Rolling: Biegi górskie w Szczawnicy
Rak’n’Rolling to projekt sportowo-terapeutyczny, którego celem jest propagowanie aktywności fizycznej, podróżowania i pokonywania własnych ograniczeń, jako motywacji do przejścia przez raka i powrotu do normalnego życia po chorobie. W tym roku nasi wspaniali rak’n’rollowcy wzięli udział w półmaratonach, maratonach i oczywiście w Biegach Górskich w Szczawnicy. Poprzez takie akcje pokazujemy, że to, co wydaje się niemożliwe – jest do zrobienia! Raka też można pokonać. Wiemy, że nie jest to proste, wymaga dużo siły, wiary, i samozaparcia. Ale wiemy też, że warto podjąć wysiłek, bo nagrodą jest życie.

Rak’n’Roll to mówienie głośno o ważnych tematach!

Systemowa poprawa sytuacji chorych na raka
Poprawienie sytuacji chorych na raka to także działania, mające na celu zmiany w systemie opieki zdrowotnej. Dlatego wraz z innymi organizacjami pacjenckimi angażujemy się w rozmowy w Ministerstwie Zdrowia oraz w Parlamencie, by głos pacjentów został uwzględniony w prowadzonych pracach nad zmianami aktów prawnych określających zasady działania systemu w Polsce. Jesteśmy również zaangażowani w inicjatywę mającą na celu wprowadzenie nowoczesnego, efektywnego kosztowo, pacjentocentrycznego systemu opieki zdrowotnej, na który przeznaczone zostaną możliwie szybko środki publiczne w wysokości co najmniej 6,8% PKB.

Forum Raka Płuca
Rak płuca jest coraz częściej diagnozowany, profil chorego zmienia się – coraz częściej chorują kobiety, zwiększa się również odsetek młodych rozpoczynających palenie. Od stycznia 2017 r. jesteśmy częścią inicjatywy Polskiej Grupy Raka Płuca, Forum Raka Płuca. FRP powstało, by pomagać pacjentom poprzez dostarczanie rzetelnej, merytorycznej wiedzy i informacji z obszaru raka płuca, a także udostępnienie im nowoczesnego leczenia, dzięki współpracy z decydentami oraz udziałowi w badaniach klinicznych; edukować środowisko medyczne na temat badań nad rakiem płuca oraz metod leczenia, a także objawów, diagnostyki i oznaczania typów nowotworu; oraz edukować społeczeństwo poprzez popularyzację profilaktyki pierwotnej raka płuca oraz budowanie świadomości społecznej nt. epidemiologii i profilaktyki wtórnej raka płuca, czynników ryzyka zachorowania.

Dzień Różowej Wstążki AVON
W czerwcu 2017 r. wsparliśmy obchody Dnia Różowej Wstążki AVON. To wydarzenie o wieloletniej tradycji, dzięki któremu głośno mówi się o profilaktyce, diagnostyce nowotworów piersi i znaczeniu wczesnego rozpoznania zmian w piersi dla wyleczenia. W ostatniej edycji wzięło udział kilka tysięcy osób. W trakcie Dnia Różowej Wstążki można było porozmawiać z lekarzami onkologami, poznać tajniki zdrowej kuchni oraz wpływ aktywności fizycznej na profilaktykę nowotworową.

BreastFit
We wrześniu 2017 r. wsparliśmy kampanię BreastFit. Rak piersi do postaci zaawansowanej rozwija się u ok. 30 proc. chorych kobiet, u ok. 5-10 proc. rozpoznawany jest wówczas, gdy choroba daje już przerzuty do innych organów. Zdiagnozowanie nowotworu piersi jest trudne do zaakceptowania dla każdej kobiety, tym bardziej, gdy rak piersi rozpoznany jest w stadium zaawansowanym. BreastFit to sztuka wspólnego badania i wsparcia kobiet z rakiem piersi, w tym z chorobą zaawansowaną. Wspólnie z wiodącymi organizacjami pacjenckimi działającymi na rzecz kobiet chorych na raka piersi, po raz kolejny uczyliśmy mężczyzn, jak radzić sobie z chorobą nowotworową i jak być mądrym wsparciem, gdy rak piersi dotknie bliską im kobietę – matkę, siostrę, żonę czy przyjaciółkę.

Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!
We wrześniu 2017 r. zaangażowaliśmy się w nagłośnienie temat nowotworów jelita grubego, wspierając kampanię „Rak jelita grubego – zapobiegaj, lecz!”. Rak jelita grubego to nowotwór złośliwy zaliczany do chorób cywilizacyjnych. Od 1980 r. nastąpił czterokrotny wzrost zachorowań u mężczyzn, a trzykrotny u kobiet, a chorych cały czas przybywa. To temat, o którym trzeba mówić głośno! W ramach kampanii „Servier – Wyłącz raka” pod hasłem RAK JELITA GRUBEGO – ZAPOBIEGAJ, LECZ! możliwe było uzyskanie bezpłatnej konsultacji lekarza specjalisty, rozmowy z edukatorem oraz dietetykiem.

Choroba? Pracuję z nią!
Wielu pacjentom praca pomaga w życiu z chorobą. Ten temat jest ważny dla naszych Podopiecznych, a więc i dla nas. Dlatego w 2017 roku kontynuowaliśmy działania w ramach kampanii „Choroba? Pracuję z nią!”, bo dostęp do leków w nowych, wygodniejszych formach podania to lepsze życie i możliwość pozostania aktywnym zawodowo. A to daje siłę! Dzięki podjętym działaniom wybrane leki są dostępne w formach podskórnych, co ułatwia życie wielu chorym!

Szkolenia dla firm
W 2017 roku kontynuowaliśmy nasze zaangażowanie w edukację profilaktyczną oraz odczarowywanie raka. Zwracaliśmy uwagę na sposoby zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. Mówiliśmy również o tym w jakiej sytuacji znajduje się chory oraz jego bliscy oraz w jaki sposób można okazać wsparcie. W prowadzonych przez nas szkoleniach wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski.

Działanie Fundacji jest możliwe dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach. Dziękujemy Wolontariuszom, którzy dają nam swój czas i umiejętności, by razem pomagać chorym przejść przez raka. Bardzo dziękujemy za każdy 1%, za każdą wpłatę dla Podopiecznego czy pomysł na finansowe wsparcie Fundacji. Dziękujemy też firmom, które zechciały wesprzeć programy dla chorych. Razem wyrolujemy raka! 🙂

Nie ma Rak’n’Rolla bez procentów.
Przekaż 1% na przejście przez raka.
KRS 0000 338 803

Skorzystaj z programu PITax do automatycznego wypełniania PIT-u.
Pobierz PIT program

Wypełnij PIT online przez stronę PITax.pl:
Wypełnij PIT online

Jeśli korzystasz z innego programu, wpisz nasz KRS 0000 338 803

Kategorie

Archiwum

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll