Badanie krwi – jak się przygotować, co warto wiedzieć, czy można jeść i pić?

Krew można porównać do zupy, której składnikami jest osocze, czyli „wywar” oraz pływające w nim (niczym warzywa w rosole) krwinki.

Na początek czerwone krwinki – erytrocyty

W morfologii sprawdza się ich liczbę i jakość a także parametry, które pozwalają lekarzowi powiedzieć, że wszystko jest OK lub wykryć anemię, czyli niedokrwistość i jej prawdopodobną przyczynę.

Dalej białe krwinki, czyli leukocyty

A wśród nich neutrofile, limfocyty i eozynofile. Neutrofili często jest za dużo w infekcji bakteryjnej, limfocytów w wirusowej, a eozynofili w alergii lub zakażeniu pasożytami.

Lekarz zwraca uwagę na naprawdę znaczące odchylenia od normy. Przesunięcia o ułamki procenta w górę czy w dół zwykle nie świadczą o niczym szczególnym i są obecne przy każdym błahym przeziębieniu.

Na końcu płytki krwi odpowiedzialne za krzepnięcie.

W tym wypadku upewniamy się, czy nie ma ich za dużo lub za mało, co mogłoby krzepnięcie zaburzać.

Ile trzeba nie jeść przed badaniem krwi (morfologią)?

  • Najlepiej nie jeść i nie pić (nic oprócz wody) przez około 8 do 12 godzin. Kolację zjedz o dziewiętnastej, a na badanie zgłoś się z samego rana na przykład o siódmej.
  • Pamiętaj też, żeby dzień wcześniej przed badaniem krwi nie pić alkoholu, nie startować w zawodach sportowych, nie palić papierosów.

Każda osoba powinna zrobić morfologię przynajmniej raz w roku i potwierdzić zdrowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, wejdź na Najprościej Mówiąc, gdzie czeka na Ciebie darmowy kurs przygotowany przez lekarzy.

Fundacja
Rak’n’Roll. Wygraj Życie!
Al. Wilanowska 313A
02-665 Warszawa
NIP: 9512296994
zobacz na mapie
22 841 27 47
biuro@raknroll.pl
BNP PARIBAS:
39 1600 1462 1893 9704 1000 0001
KRS 0000338803
zbieraj na Facebooku
Rak'n'Roll @ Facebook
Rak'n'Roll @ Instagram
Rak'n'Roll @ Twitter
Rak'n'Roll @ LinkedIn
Sklep Rak'n'Roll